Gjërat që është më mirë t’i bëni në mbrëmje se sa në mëngjes

Ka shumë gjëra që ne bëjmë në mëngjes por hulumtimet tregojnë se është më mirë për t’i bërë ato në mbrëmje.

Ne ju sjellim në vijim se cilat janë ato që të nisim ditën më mirë:

1. Ecje

Bëni një shëtitje para se të shkoni në shtrat. Kjo do t’ju ndihmojë të “hapni” të gjitha shqetësimet e ditës. Ju mund të shijoni heshtjen dhe të mendoni për gjërat që ju shqetësojnë. Gjithashtu, shëtitjet në mbrëmje provohen të jenë të mira për shëndetin dhe ndihmojnë në përballimin e pagjumësisë.

  • Ide të reja ose zgjidhje të jashtëzakonshme për problemet mund të vijnë në mendje ndërsa ju ecni. Kjo është arsyeja pse Mark Zuckerberg, themeluesi i Facebook dhe Jack Dorsey, CEO i Twitter,  preferojnë të ecin në mbrëmje e jo në mëngjes.

2. Bëni një plan për ditën e nesërme

Darren Hardy, autor i një libri të quajtur “Efekti i Përbërë”, është i sigurtë se duke bërë planet tuaja natën kontribuon në mbajtjen e jetës suaj në rregull. Ne zakonisht bëjmë plane në mëngjes kur jemi në një nxitim dhe si rezultat harrojmë gjëra të rëndësishme ose marrim më shumë përgjegjësi sesa mund të merremi me të. Planifikimi i plotë do t’ju ndihmojë të qëndroni të qetë në mëngjes dhe të kryeni të gjitha veprimet e nevojshme hap pas hapi pa humbur kohë dhe energji të çmuar.

  • Orari juaj ditor nuk do të thotë që nuk mund të improvizoni. Kjo do të thotë vetëm se dita jote do të zgjasë më mirë.

3. Ajrosja e dhomës

Trupat e qenieve njerëzore përmbajnë yndyrë të bardhë Shumë shpesh kjo yndyrë tregon se ku nuk duam që ajo të shfaqet më së shumti. Por ka një lloj tjetër yndyrë të quajtur yndyrë kafe. Është i përfshirë në termoregulimin e trupit dhe vepron si një burim energjie. Analiza të ndryshme provojnë se yndyra e bardhë mund të transformohet në kafe si rezultat i efektit të temperaturës së ftohtë që përmirëson metabolizmin.

  • Ne natën mund të hapim një dritare në dhomën tonë të gjumit për të ftohur ajrin. Ju nuk duhet ta mbani të hapur derisa të ngrini, por vetëm duke lënë ajrin e ftohtë në të është e mjaftueshme për të bërë punën më të shpejtë të yndyrnës kafe dhe të konsumoni më shumë energji, madje edhe kur flini.

4. Përgatitja e drekës dhe veshjes paraprakisht

Nëse keni gjithçka të përgatitur, do të kurseni kohën dhe nervat tuaja në mëngjes. Ju do të shmangni marrjen e vendimeve torturuese, do të jeni të sigurtë se ajo që dëshironi të vishni është e gatshme  dhe do të keni 15 minuta për kohë për një filxhan kafe.

  • Ju gjithashtu mund të keni drekën tuaj të përgatitur në mbrëmje nëse zakonisht hani në zyrë. Mendoni për çdo gjë paraprakisht.

5. Të bësh yoga dhe meditim

Shpesh humbim ushtrimet në mëngjes për shkak të mungesës së kohës. Por është yoga në mbrëmje që ndihmon në vendosjen e mendimeve dhe emocioneve tona, duke lehtësuar tensionin dhe duke na përgatitur për të përshëndetur të nesërmen. Në ditët e sotme, praktika e ndërgjegjësimit të meditimit është shumë popullor. Kaloni të paktën 10 minuta në disa ushtrime të thjeshta para se të shkoni në shtrat.

  • Shumë njerëz nuk mund të meditojnë, sepse në mendjen e tyre ka kaq shumë mendime të bezdisshme dhe aq shumë zhurmë. Në këtë rast, është e rëndësishme që vëmendja juaj të përqëndrohet në vetëdijen tuaj të brendshme. Shtrihuni, mbyllni sytë dhe mendoni për secilën pjesë të trupit tuaj: përqendrohuni në të dhe zbutni atë. Do të jetë mënyra më e lehtë për ju të bini në gjumë pas këtij ushtrimi.

6. Të bëni dush të nxehtë

Një dush i nxehtë në mëngjes nuk është zgjidhja më e mirë sepse temperaturat e nxehta ju ndihmojnë të bini në gjumë. Ka më shumë të mira nëse e bëni atë gjatë natës. Një vaskë e ngrohtë është në fakt një mënyrë e shkëlqyer për të përballuar pagjumësinë.

  • Një dush i nxehtë para shtratit ka kaq shumë përfitime: qetëson nervat, pastron poret e bllokuara, stabilizon nivelin e glukozës në gjak, lehtëson shtyllën kurrizore dhe është shumë e rëndësishme pas një dite të gjatë pune në zyrë.

7. Lexoni diçka që dëshironi të mbani mend

Shkencëtarët nga Universiteti i Sussex-it, konstatuan se leximi është mënyra më e mirë për t’u çlodhur sepse zhytja në një botë tjetër ndihmon në heqjen e stresit nga problemet e përditshme më mirë se çaji dhe muzika. Ju vetëm duhet të kaloni 6 minuta me një libër për të reduktuar nivelin e ankthit tuaj dhe të relaksoheni me muskujt.

  • Truri juaj memorizon gjithçka më mirë gjatë natës. Ky fakt në të vërtetë ndihmon studentët që studiojnë natën për të kaluar provimet e tyre. Asnjë smartphone ose laptopë: përdorni libra të zakonshëm për të shmangur problemet e shkaktuara nga drita e ekranit.

8. Hani një kivi për të fjetur mirë

Shumë njerëz preferojnë të hanë fruta në mëngjes, por ka disa fruta që është më mirë të hahen natën si përshembull, kivi. Disa studime tregojnë se konsumimi i  kivit një orë para se të shkoni në shtrat gjatë një muaji, ju ndihmon të bini në gjumë më shpejt dhe të flini më mirë. Vitaminat E dhe C rregullojnë lidhjet nervore në tru, të cilat janë përgjegjëse për cikle të shëndetshme të gjumit dhe prodhimin e serotoninës.

  • Mos e zëvendësoni kivin me limon: do të merrni efektin e kundërt. Lemonët fuqizojnë trupin tonë dhe na japin energji. Përjashtimi i vetëm për këtë rregull është nëse keni një gotë me ujë të ngrohtë me mjaltë dhe limon.

9. Pirja e një gote lëng qershie

Hulumtimi i ri nga Universiteti Shtetëror i Luiziana zbuloi se 2 gota lëngu të qershisë ju ndihmon të fleni gati 90 minuta më shumë në natë. Rubinet e kuqe të kuqe të quajtura proanthocyanidins në qershi ulin ndarjen e triptofanit dhe e ndihmojnë atë të zgjasë më gjatë dhe punon më shumë.

  • Nëse nuk ju pëlqen lëngu i qershisë, hani alga gjatë darkës. Sipas studimeve të mbajtura në Oksford, alga përmban shumë acide omega-3 që ju ndihmon të flini më mirë dhe më gjatë.

10. Krihni flokët në mbrëmje

T’i krihni flokët para gjumit pastron qelizat e vdekura, pluhurin dhe yndyrën e lëkurës. Dhe një masazh i lehtë me një furçë të butë ndihmon transportimin e oksigjenit dhe materialeve të pasura me lëndë ushqyese në rrënjë.

  • Stilisti Sam Burnett, nga Britania e Madhe, pohon se t’i krihni flokët 2-3 herë në ditë është e mjaftueshme, përndryshe ato bëhen me vaj dhe të brishta.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *