Si ndikon pozita e gjumit në shëndetin tuaj

Pozicioni juaj i gjumit mund të jetë shkaku i dhimbjes së shpinës dhe gërhatjes si dhe sa shpesh zgjoheni gjatë natës.  Në disa raste, pozicioni juaj i gjumit mund të pasqyrojë gjithashtu llojin e personalitetit që keni.

Më poshtë do të gjeni pozicionet më të zakonshme të gjumit dhe si ndikojnë ato në shëndetin tuaj:

1.  Pozicioni në bark

Related image

Nëse ju flini në bark, mund të shkaktojë tendosje të rëndë në qafën tuaj dhe në pjesën e poshtme të shpinës, sipas Healthline.

2. Në shpinë

Image result for sleeping on your back

Ky pozicion mund të shkaktojë dhimbje të ulët mbrapa. Nëse keni apnea gjumi ose gërhitje, fjetja në shpinë mund ta bëjë atë më keq, sepse rrugët e frymëmarrjes suaj janë më të ngushta. Zgjidhja është të vendosni një jastëk nën gjunjë nëse jeni duke fjetur në shpinë.

3. “Ushtari”

Image result for soldier position of sleeping

Sipas WebMD, 8% e popullsisë së botës e favorizuan këtë pozitë. Ky pozicion sugjeron që ju të qëndroni afër vetes, sepse ju flini me krahët tuaj afër anës tuaj.

4. Me partnerin

your sleeping position

Nëse ju përqafoheni me partnerin tuaj, ju mund të jeni të prirur të zgjoheni shpesh. Por gjumi me  partnerin tuaj mund të ndihmojë trupin në lirimin e oksytoksinës, të cilat mund të ndihmojnë në uljen e stresit tuaj, sipas Fox News. Stresi më i vogël është i mirë në një marrëdhënie.

5. Në njërën anë

Image result for your side sleeping

Nëse keni probleme me gërhitje, duhet të flini në anën tuaj. Nëse gërhitni me zë të lartë, mund të jeni duke vuajtur nga apneja e gjumit, sipas WebMD. Kjo mund të çojë në presion të lartë të gjakut dhe sëmundje të zemrës.

6. Yll deti

Image result for starfish sleeping

Ky pozicion ndihmon të pushoni shpinë dhe qafën. Gjithashtu ndihmon në reduktimin e zbaticës së acidit pasi që koka ngrihet dhe substancat nuk mund të hyjnë në ezofag nga stomaku, sipas WebMD.

©Ndryshe

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *