4 raste kur nuk duhet ta pini kafen

Edhe pse ka shumë dobi të mira, duhet ta shmangni kafen në raste të caktuara, për të shmangur efektet anësore duke filluar nga ankthi deri tek rreziku për zhvillimin e kancerit.

Këto janë katër rastet kur nuk duhet të pini kafe:

1. Nëse është shumë e nxehtë

Image result for hot coffee

Konsumimi i pijeve shumë të nxehta, si kafja apo çaji, mund të shkaktojnë kancer, paralajmërojnë ekspertët e mjekësisë. Mendohet se temperatura, dhe jo substancat e pijeve, shkakton kancer të ezofagut nëse është mbi 65 gradë celsius.

2. Ju zë ankthi

Image result for anxiety

Nëse ndiheni pak si në ankth sapo pini kafe, duhet të fajësoni këtë të fundit. Kafeina ka një efekt stimulues në sistemin nervor, që shkakton lëshimin e hormonit kortizol të stresit. Në këtë rast e përkeqëson edhe më shumë ankthin dhe problemet me gjumin tek personat që vuajnë nga depresioni.

3. Kur je duke “ngordhur” për gjumë

Image result for sleepy

Kafja mund të duket një zgjidhje shumë e mirë nëse do ta gdhish mëngjesin, në rast të kundërt jo. Përpiquni mos të pini kafe para se të flini, pasi është e sigurt se nuk do t’ju zërë gjumi. Nëse nuk do të flini të paktën 7 orë në natë, do të fillojnë të shfaqen probleme në shëndet.

4. Mos pini kafe sapo zgjoheni

Image result for waking up coffee

Konsumimi i kafes që pa gdhirë nuk do t’ju shtojë aspak nivelet e energjisë. Kjo sepse në orët e para të zgjimit, nivelet e hormonit kortizol të stresit janë në kulmin e tyre, dhe ju japin një rritje normale të energjisë.

Prandaj shumë ekspertë bien dakord që kafen e parë të mëngjesit ta pini rreth orës 10:00 deri në 12:00, kur nivelet e kortizolit kanë filluar të bien.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *