Gabimet që i bëjmë para gjumit që na bëjnë të shtojmë peshë

Të keni shumë peshë jo vetëm që çon në zhgënjim, por gjithashtu mund të shkaktojë shumë probleme shëndetësore. Sipas shumë hulumtimeve, mbipesha rrit rrezikun e vdekjes së parakohshme, megjithatë, përgjigjja për fitimin e menjëhershëm të peshës mund të gjendet në rutinën tuaj të mbrëmjes. 

Ndryshe ka mbledhur gabimet më të zakonshme që përfundimisht të çojnë në shtimin e peshës.

1. Ngrënia në orët e vona

 

Ne të gjithë e dimë për rregullin e mos ngrënies pas orës 6, por kjo nuk na ndalon nga darka e vonë ose gjëra të vockla të kriposura. Megjithatë, studimet na kujtojnë se të hahet vonë të çon në shtim në peshë.

Përveç kësaj, mund të rrisë nivelin e kolesterolit, nivelet e insulinës dhe të ndikojë negativisht në treguesit tanë hormonalë. Mos  harroni se nëse futja e kalorive është shumë më e madhe se ajo që ju jeni duke djegur, ajo përfundimisht çon në shtim në peshë.

2. Pirja e kafes në mbrëmje

 

Pirja e kafesë vonë në mbrëmje jo vetëm që dëmton gjumin tuaj, por edhe ju shton peshë.

Koha më e fundit që duhet të konsumoni kafeinë është 6 orë para se të shkoni në shtrat. Shkencëtarët gjithashtu lidhin konsumin e acidit klorogjenik, të gjetur në kafe, për të fituar peshë. Mundohuni të zëvendësoni kafe me çaj bimor ose, edhe më mirë, me ujë të ngrohtë.

3. Nuk po flini sa duhet

 

Një sasi e shëndetshme e gjumit është rreth 7-8 orë në natë, por nëse është më pak se kjo në baza ditore, atëherë do të keni shumë probleme shëndetësore.

Studimet kanë vërtetuar se ekziston një lidhje midis privimit të gjumit dhe ndryshimeve negative në metabolizmin. Një faktor tjetër vendimtar mund të jetë fakti që mungesa e mjaftueshëm e gjumit çon në lodhje dhe për rrjedhojë më pak aktivitet fizik.

4. Mungesa e ushtrimeve

 

Ushtrimet dhe aktiviteti fizik luajnë një rol vendimtar në humbjen e peshës, pasi rrisin metabolizmin dhe djegien e kalorive.

Eshtë e domosdoshme të praktikoni edhe stërvitjen më të moderuar në baza ditore, kështu që nëse ecni rreth 15 minuta çdo ditë, do të digjeni deri në 100 kalori shtesë.

5.  Përdorimi i pajisjeve elektronike në mbrëmje

 

Studimet konfirmojnë se përdorimi i pajisjeve elektronike që lëshojnë dritë blu para gjumit është e lidhur me privimin e gjumit dhe fitimin eventual të peshës. Këto pajisje ndërhyjnë në prodhimin e trupit të melatoninës, e cila është një hormon përgjegjës për rregullimin e cikleve të gjumit.

Në vend që të shfletoni përmes rrjeteve sociale para se të shkoni në shtrat, zgjidhni të lexoni një libër interesant në shtyp ose të dëgjoni muzikë relaksuese.

6. Vendosja e alarmit shumë vonë

 

Besoni apo jo, hulumtuesit thonë se njerëzit që janë të ekspozuar ndaj dritës së ndritshme herët në mëngjes kanë indeks më të ulët të masës trupore, sesa ata që janë ekspozuar ndaj dritës më vonë. Është vërtetuar se edhe 20-30 minuta dritë natyrale në natyrë ndikon në indeksin tuaj në masë të trupit. Pra zgjohuni herët dhe shkoni për një mëngjes të drejtuar!

7. Rrethoni veten me ngjyrën e gabuar

 

Ngjyra blu promovon relaksim dhe prandaj fleni më mirë. Është gjithashtu ngjyra që e shtyp dëshirën.

Ndërkohë, ngjyrat si të kuqe ose portokalli e bëjnë të ndjeheni energjik dhe të uritur. Kështu që tani mund të rishikoni gamën e ngjyrave të dhomës tuaj të gjumit.

Shpërndaje me mikun që ka nevojë për këto këshilla!

©Ndryshe

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *