Ushqimet që mund t’i hani pas orës 20:00

Është vonë natën dhe ju jeni të uritur. Ndoshta keni pasur një mbrëmje të zënë dhe sapo keni ardhur në shtëpi ose ndoshta ju thjesht nuk mund të flini dhe barku juaj po ju lejon të dini se është bosh. Pra cilat janë disa ushqime të shpejta dhe të shëndetshme që janë të mira për një meze të lehtë natën?

Këto janë disa ushqime që mund t’i hani dhe të mos shtoni peshë sipas dietologëve:

1. Drithëra dhe Qumësht

Image result for bowl of cornflakes

Ushqimet më të mira në mesnatë duhet të jenë të lehta për t’u tretur. Shtoni pak proteina dhe fibra, dhe keni një meze të lehtë të përkryer në mesnatë. Shmangni ushqimet e rënda, veçanërisht nëse keni probleme me urth.

Drithërat e ftohta do t’ju japin një fibër të vogël, vitamina ekstra dhe minerale, plus është mirë nëse dëshironi diçka të ëmbël. Një servis i drithërave të ftohtë është rreth 3/4 filxhan.

2. Manaferra

 

Manaferrat janë të pasura me vitamina dhe minerale ushqyese që ju bëjnë të ngopur edhe nuk ju shtojnë peshë edhe nëse i konsumoni në mesnatë.

3. Avokado

Disa feta avokado në mbrëmje do të ishin ideale që ta largoni urinë tuaj në mbrëmje pasi përmbajnë shumë vitamina ushqyese sidomos vitamina D. Mund t’i integroni edhe në receta të tjera të lehta, jo shumë kalorike.

4.Kokoshkat

Mund të vazhdoni të hani kokoshkat edhe pas orës 8 të darkës, ndoshta teksa shihni filmin tuaj të preferuar, ose në një ndej mes miqsh. Janë shumë herë më të mira sesa patatet e kripura.

5. Banane

Bananet përmbajnë shumë potasium dhe magnez, çka ju relakson dhe ju ndihmon që të bëni një gjumë shumë të qetë.

6. Kos

Një filxhan me kos pa yndyrnë është ideal. Mund t’i shtoni edhe disa fruta për ta shijuar më shumë.

Shpërndaje me mikun që ka nevojë ta dijë këtë informacion!

©Ndryshe

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *