7 ushqime të dëmshme që ua japim shpesh fëmijëve

Shumë fëmijë fillojnë të hanë ushqime që përmbajnë shumë sheqer në një moshë shumë të re. Ka edhe ushqime që fëmijët nuk duhet të hanë për shkak të karakteristikave fiziologjike të trupit të tyre.

1. Lëngje

Lëngjet janë të popullarizuara në mesin e fëmijëve të moshave të ndryshme. Ata janë të përshtatshëm dhe vijnë në paketa të ndritshme. Por kjo është ajo ku avantazhet e lëngjeve të paketuara mbarojnë. Një gotë me lëng përmban 5-6 lugë sheqer. Sheqeri i tretur menjëherë merr absorbuar në qarkullimin e gjakut që është e keqe për metabolizmin e karbohidrateve.

2. Pije jogurt

Në mënyrë që të zgjidhni një kos të shëndetshëm, ju duhet të lexoni përbërësit. Së pari, mos blini produktet më të rrezikshme të kosit që nuk ruhen në frigorifer, por në rafte të hapura. Së dyti, blini jogurte natyrore në vend të atyre të ëmbla.

Jogurtet me fruta përmbajnë shumë sheqer, yndyrë dhe kalori që çon në fëmijët që bëhen mbipeshë dhe rrit rrezikun e tyre për të marrë diabetin.

3. Drithëra

Muesli dhe ushqime të tjera të ngjashme duken shumë të shëndetshme në reklama të cilat pretendojnë se ato përmbajnë shumë vitamina dhe minerale. Në fakt, këto ushqime nuk përmbajnë elementë të shëndetshëm. Por ajo që ato përmbajnë është shumë sheqer. Të gjithë elementët e shëndetshëm të misrit, grurit dhe kënaqur largohen gjatë prodhimit dhe mbeten vetëm karbohidratet.

Është shumë e vështirë të ngopësh urinë me këtë ushqim, kështu që vetëm pak orë më vonë, fëmija do të jetë përsëri i uritur. Një zëvendësim i mirë është bollgur. Ju mund të shtoni fruta dhe arra për ta bërë atë më tërheqës për fëmijët.

4. Mjaltë

Fëmijët para moshës 2 vjeç nuk duhet të hanë mjaltë. Kjo nuk është vetëm për një reaksion alergjik të mundshëm, por nganjëherë mjalta përmban baktere që mund të çojnë në një sëmundje infektive serioze të quajtur botulizëm.

5. Rrushi

Rrushi përmban vitamina dhe minerale që fëmijët kanë nevojë. Por ka një arsye pse fëmijët nuk duhet të lejohen për të ngrënë: ato janë të mëdha dhe të rrëshqitshme dhe një fëmijë mund t’i mbytë.

Gjithashtu, rrushi është shumë i vështirë për përpunimin e traktit të tretjes së një fëmije. Bananet janë një zëvendësim i madh për fëmijët më të vegjël se 2 vjeç.

6. Multivitamina për fëmijë

Vitaminat janë një temë shumë e diskutueshme. Prindërit shpesh mbështeten në njohuritë dhe përvojën e tyre në vend që të konsultohen me një ekspert. Pa marrë parasysh se sa vitamina të padëmshme mund të duken, ato duhet të përshkruhen vetëm nga mjekët.

Fëmijët duhet të marrin vitaminat e tyre të domosdoshëm nga ushqimi, nuk ka nevojë t’i japet atyre ndonjë shtojcë.

7. Koktej me qumësht

Të ballafaquar me një zgjedhje mes një sode dhe një milkshake, çdo prind me siguri do të zgjedhë milkshake. Por siç del, ato janë po aq të rrezikshme sa sodat dhe përmbajnë shumë yndyrë dhe sheqer.
Hulumtimet e fundit sugjerojnë se pirja e një pije të tillë yndyrore mund të çojë në zhvillimin e sëmundjeve kardiovaskulare. Ky produkt është i rrezikshëm edhe për të rriturit, e lëre më fëmijët.
Cila nga ushqimet ju ka mahnitur? Na tregoni në seksionin e komenteve më poshtë!
©Ndryshe

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *