8 shtete evropiane që mund t’i vizitoni me pak para

Gjithkush ka nevojë për një pushim. Thjesht hedhni disa gjëra në një thes, kapni çelësat dhe telefonin dhe shkoni. Nëse jeni duke planifikuar udhëtimin tuaj të radhës në Evropë, mësoni më shumë për këto shtete dhe cilat mundësi i ofrojnë.

1. Palermo, Itali

A lot of the buildings in the centre of the city date from as far back as the 9th century — Pixabay cool budget european Palermo Paphos

Sicilia në përgjithësi, është injoruar nga turistët ndërsa drejtojnë për kënaqësitë më të menjëhershme të Romës, Firences, Venecias, Pizës, Milanos e kështu me radhë.

Por për një shije të vërtetë, të përditshme, të gjallë, të frymëmarrjes së Italisë, Sicilia merr disa rrahje. Në juglindje të ishullit shtrihet Catania – një qytet i mbuluar diku tjetër në këtë faqe – por le të përqendrohemi në qytetin më të madh sicilian, Palermo.

Shumë ndërtesa në qendër të qytetit datojnë që nga shekulli i 9-të. Duke qenë një qytet në buzë të Evropës, stili i vendit është një përzierje bizantine, afrikano-veriore dhe evropiane, me tregje kaotike të rrugëve që kalojnë nëpër kisha madhështore barok.

Ajo ndjehet si një grup filmash; të gjitha muret e shkatërruara dhe jeta e rrugëve të zhurmshme, është më mirë të ulesh jashtë, të hahet, të pish dhe të shikosh vallëzimin e tërbuar të jetës së Sicilisë.

2. Paphos, Qipro

Paphos now is the modern city that incorporates the ancient ruins of tombs — Pixabay cool budget european Palermo Paphos

Paphos Vjetër ishte menduar të jetë vendlindja e Afërditë, kështu që ndoshta kjo mund të jetë diku romantike për të marrë një të dashur …? Ajo që sigurisht është e vërtetë është se është e vjetër.

Ka qenë një vendbanim që nga kohët neolitike, por Paphosi është qytet modern që përfshin portin dhe rrënojat e lashta të varreve, fortesave, teatrove dhe vila në Parkun Arkeologjik të Paphos.

Malet e Troodos janë me vlerë të ecin për në, dhe pisha dhe kedra herë pas here bëjnë rrugën për disa nga kishat më spektakolare të fshehura në Evropë. Dhjetë prej tyre kanë, individualisht, statusin e Trashëgimisë Botërore.

Kthehu në qytet jashtë mureve veriore, ju do të gjeni varreve të mbretërve, një nekropol ranor që daton në shekullin e 4 pes. Puna në rrugën tuaj përsëri në qendër nëpërmjet Parkut Arkeologjik, dhe të vendosur për eksplorimin e bareve dhe restoranteve – në veçanti, ushqim deti i kapur fllad!

3. Maribor, Slloveni

Sitting on the banks of the Drava River, Maribor's town centre is mostly stately 15th century buildings — Wikimedia Commons cool budget european Palermo Paphos

Lubjana është e bukur, sigurisht por e fshehur në rajonin e verës së Sllovenisë është Maribor. Duke u ulur në brigjet e lumit Drava, qendra e qytetit është kryesisht ndërtesa e shekullit të 15-të, me çati të kuqe me tjegulla përreth shesheve dhe korsi nëpër të cilat mund të shëtisni mirë.
4. Sarajevë, Bosnjë dhe Hercegovinë
An odd mix of Ottoman, Slavic and Austro-Hungarian styles that house welcoming cafes and interesting museums — Pixabay cool budget european Palermo Paphos
Për njerëzit e një brezi të caktuar, emri Sarajevë nxjerr në pah imazhet e gazetarëve në xhaketën e ndezur në mes të ndërtesave me plumb. E gjithë kjo duket larg nga ajo që tani është një qytet kompakt, kozmopolit; një përzierje e çuditshme e stileve otomane, sllave dhe austro-hungareze që strehojnë kafene dhe muze interesante.

Duke folur për muzetë, duke parë se qyteti ishte qendror për shumë nga ngjarjet që formuan shekullin e 20-të, ju do të prisni që të ketë shumë për të hetuar dhe do të keni të drejtë. Muzeu i tunelit është një mënyrë intelektuale, lëvizëse për të mësuar rreth rrethimit të qytetit nga forcat serbe midis 1992 dhe 1996.

Pas të mësuarit rreth periudhës përmes videove dhe një muze në shtëpinë e granatuar që ofroi hyrjen e tunelit që lidh këtë pjesë të fundit të qytetit me botën boshnjake me botën e jashtme. Një pjesë e rindërtuar prej 25 metrash që mund të ecni, ka disa drejtësi se sa e tmerrshme ishte e gjithë ngjarja

5.Wrocław, Poloni

Don’t let the almost one thousand years of history fool you, mind. This is a city building to the future — Pixabay cool european budget Palermo Paphos

Ky qytet polak është rritur më shumë në një destinacion kohët e fundit, falë fluturimeve shtesë të hedhura në dhe në qytete të mëdha si Londra, Parisi, Roma dhe Madridi.

Pra, nëse doni një fundjavë në një qytet polak që nuk është Krakov, pse të mos provoni Wroclaw? Sheshi i Tregut mund të rivalizojë ndonjë në vend, i rreshtuar si me shtëpitë e pasura, patrike.

Në 2015, 2016 dhe 2017 ajo u përfshi në listën e Top 100 Qyteteve më të gjallë të Mercer dhe reputacioni i saj vazhdon të rritet. Ajo mund të konkurrojë edhe në kulturën e lartë – është shtëpia e Opera Wroclaw, Teatri Kombëtar i Kukullave, Akademia e Muzikës Karol Lipiński dhe Forumi Kombëtar i Muzikës – si dhe mund të organizojë një festë.

Kjo është në kontrast të bukur me faktin se bodrumi i Bashkisë së Vjetër përmban një nga restorantet më të vjetra të Evropës (Piwnica Świdnicka vepron vazhdimisht që nga viti 1275), ndërsa bodrumi i Bashkisë së Re është shtëpia e Spiż, një nga qytetet më të reja birrë me prodhim.

6. Girona, Spanjë

Girona is, perversely, a popular spot to visit for Barcelona natives — Pixabay cool european budget Palermo Paphos

Rreth një orë me autobus nga Barcelona, ​​ia vlen të kaloni ca kohë në Girona, siç është, përndryshe, një vend popullor për të vizituar për banorët e Barcelonës.

Qyteti është ndërtuar në bashkimin e katër lumenjve, dhe për pasojë, shumica e qytetit të vjetër është teeters në anët e kodrës së pjerrët të Capuchins. Brenda mureve të vjetra dhe fortifikimeve, ka një koleksion kishash, ku fokusi është hapa tetëdhjetë e gjashtë që shkonin deri në katedralen.

Është një zonë shumë fotogjenike, me mure guri dhe rrugice të çara, me shkallët dhe kopshtet sekrete.

Për diçka ndryshe, pjesët më të reja të qytetit janë shtëpia e shumicës së jetës shoqërore të qytetit. Qarku i shekullit të 19-të Mercadel përmban Rambla de la Llibertat, një bulevard këmbësorësh të gjerë dhe elegante paralel me Onyar lumit, një vend për vendasit dhe vizitorët në dyqan, takohen dhe shkojn për kafe.

7. Leipzig, Gjermani

For its artistic background, Lieptzig is becoming know as " the New Berlin"  — Pixabay cool budget european Palermo Paphos

Qyteti gjerman i lindjes në Leipzig është quajtur Berlini i Ri në disa lagje si sipërmarrës të rinj, artistë dhe lloje të përgjithshëm krijues, të cilët kanë qenë të çmuar nga lëvizja e kapitalit këtu në vendet e tyre.

Një qytet i kontrasteve masive, është i njohur nga dashamirët e muzikës klasike përmes lidhjeve të tij me Bach, Wagner dhe Mendelssohn, si dhe me fusha si Connewitz – anarkik, punkish, gjysmë i braktisur në disa pjesë me një vibe të majtë, komunale.

Për një korrigjim edukativ dhe për të arritur me të vërtetë me qytetin, Forumi i Zeitgeschichtliches është një muze i shkëlqyer kur Leipzig ishte një kërcim i rëndësishëm në makinën e madhe, të kapur në RDGJ. Mbi 3.200 artefakte të jetës së përditshme janë këtu dhe tregohen në kontekst të qartë të jetës nën regjimin komunist, duke përfshirë pajisjet e komunikimit, librat, revistat, këmisha e futbollit, veprat e artit dhe shumë më tepër.

8. Vilnius, Lituani

The Old Town of Vilnius is a World Heritage site — Pixabay cool European budget Palermo Paphos

Vilnius është ende një zgjedhje e shkëlqyer për një fundjavë larg. Qyteti i Vjetër është një vend i Trashëgimisë Botërore, ish Shtabi i KGB është shndërruar në një muze të zhytur në mendime, dhe Sheshi i Katedrales është një mënyrë e çuditshme, e bukur dhe klinikisht e bukur.

Megjithatë, një gjë që ju duhet të dini për këtë kryeqytet më interesant është se zona e qytetit të quajtur Užupis u shpall një republikë e pavarur në vitin 1997.

Shpërndaje me mikun që dëshiron të udhëtosh me të!

©Ndryshe

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *