9 ushqime të ndryshme që mund t’ju ndihmojnë të humbni peshë

Dietat vs ushqim i shëndetshëm

Dietat nuk do të thojnë të vdesësh nga vdekja për ushqim. Kjo vetëm do t’ju bëjë vazhdimisht të mendoni për të ngrënë ! Në vend të kësaj, ushqeni trupin tuaj me perime, proteina, yndyrna, dhe sasinë e duhur të kalorive .

Ushqimet e shpejta vs Ushqimi i shtëpisë

Image result for fast food

Ndryshoni rutinën e pushimeve të drekës dhe filloni të përgatitni ushqimet tuaja. Ushqimi në shtëpi është më i shëndetshëm dhe shumë më i përshtatshëm për buxhetin sesa restoranti më i afërt i ushqimit të shpejtë.

Jogurt aromatik vs Jogurt grek me fruta

Bërja e pak ndryshimeve në ushqimet tuaja mund të bëjë dallime të mëdha. Ndërsa jogurti i përpunuar pshton 28 g sheqer të mirë me 6 g proteina, në vend të saj hani jogurt grek me fruta të freskëta dhe do të  keni konsumuar vetëm 9 g sheqer me 21 g proteina.

Xhem i blerë në markete vs Xhem i pergaditur vetëImage result for jam homemade

Në vend se të bleni xhem të gatshëm i cili jo vetëm që ka sasi të sheqerit shumë dhe ka një çmim jo të volitshëm, krahasuar me pergaditjen e xhemit në shtëpi ai ka shumë anë më të mira se sa ai nëpër markete.

Qips vs kokoshka

Ju do të mendoni se duke shkëmbyer çantën tuaj me patate të skuqura ose Doritos me një tas të plotë të kokoshka nuk do të bënte asnjë ndryshim në natën tuaj të filmit, por  mendoni? Një grusht patatesh përmban 50 kalori, 9 g yndyrë, dhe është shumë e përpunuar. Kokoshkat në vend të saj kanë vetëm 93 kalori dhe nuk është gjë tjetër veç kokoshka!

Frappuccino vs Cafe me qumësht kokosi

Frappuccino ka 400 kalori me 61 g sheqer, e cila u reduktua kohët e fundit në rreth 49 g. Megjithatë, mos u shqetësoni! Ju ende mund të keni kafe tuaj, por këtë herë përdorni qumësht kokosit me vetëm 25 kalori dhe 2 g sheqer për të kursyer ditën tuaj.

Hamburgerë me bukë vs Hamburgerë pa bukë

Image result for burger without breaD

Është krejtësisht e përshtatshme për të shkuar në një burger. Thjesht hidhni bukën  dhe vendosni një copë marule dhe ju keni ruajtur 18 g carbs.

Ushqimet e fresëta vs ushqimet e ngrira

Studimet tregojnë se ekziston një dallim i papërfillshëm ushqimor midis ushqimit të freskët dhe ushqimit të ngrirë. Perimet dhe frutat e ngrira janë më të lira dhe mund të kenë më shumë vlerë ushqyese.

Ushqimi me përmasa të vogla vs ato të mëdha

Ju nuk duhet të llogarisni kaloritë nga pamja e ushqimeve tuaja. Bananet mund të duken sikur nuk kanë fare kalori dhe megjithatë këto banane kanë kalori të barabartë me 400 g shalqi.

Shpërndaje me të tjerët!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *