Çka i ndodhë trupit tonë kur fitojmë kile shtesë?

Migrena do ju ndodh më shpesh.

Fitimi në peshë rrit shanset për të marrë një dhimbje koke të papritur. Sipas Fondacionit Amerikan të Migrenës, njerëzit me obezitet vuajnë nga migrena kronike më shpesh se të tjerët. E rëndësishme: Trashja nuk shkakton migrenë, por është një faktor rreziku, që do të thotë të jesh i trashë e bën më shumë të ngjarë të ketë migrenë.

 

  1. Kolesteroli akumulon më shumë në gjakun tuaj.

Trupi juaj ka nevojë për kolesterol për të ndërtuar qeliza të shëndetshme, por nivelet e larta të kolesterolit mund të rrisin rrezikun e sëmundjeve të zemrës.

Rritja e peshës e bën trupin tuaj të zhvillojë kolesterol të lartë dhe ngre rrezikun e depozitimit të yndyrës në enët e gjakut. Depozitat e mbushura e bëjnë të vështirë që gjaku juaj të rrjedhë nëpër arteriet tuaja, të parandalojë zemrën tuaj të marrë oksigjen të mjaftueshëm dhe të zvogëlojë rrjedhjen e gjakut në trurin tuaj.

Kjo rrit rrezikun e sulmit në zemër dhe goditje në tru.

Ju mund të ndiheni në depresion çdo ditë.

Image result for depression

Ekziston një lidhje e fortë midis depresionit dhe rritjes së peshës, sipas hulumtimit. Fitimi në peshë ka një ndikim psikologjik dhe kjo shkakton depresion, veçanërisht në mesin e grave. Një tjetër studim thotë se njerëzit me mbipeshë kanë një rrezik 55 %më të madh të zhvillimit të depresionit gjatë jetës së tyre sesa njerëzit e tjerë.

Mund të keni vështirësi të konceptoni.

Një nga pasojat më të rrezikshme të fitimit të kileve shtesë për një grua është një rritje e rrezikut të infertilitetit. Aditivët e shëndoshë çojnë në një çekuilibër hormonal. Kjo ndikon në ciklin menstrual të një gruaje dhe cilësinë e vezëve të saj. Si rezultat, bëhet e vështirë për një grua për të krijuar.

Muskujt tuaj bëhen të lënduar.

Image result for depression

 

Rritja e peshës çon në mungesën e vitaminës D, një lëndë ushqyese të rëndësishme që ndihmon trupin të përthithë kalciumin dhe nxit rritjen e kockave, ndihmon në trajtimin e sëmundjeve autoimune, kancerin dhe dhimbjen kronike, dhe lufton depresionin. Njerëzit me deficiencë të vitaminës D përjetojnë dhimbje të muskujve në vende të shumëfishta. Ju mund të mendoni se ju merrni mjaft vitaminë D përmes shtesave dhe rrezet e diellit, por mund të holloheni në inde të tjera yndyrore.

Ju filloni të gërhitni natën duke fjetur.

Mund të mendojmë se kur fitojmë peshë, depozitohet vetëm në disa zona të trupit tonë, por shpërndahet në të gjithë trupin në vend. Gjithashtu duket afër zonës së grykës dhe qafës dhe çon në ngushtimin e kalimit të ajrit. Si rezultat, një person fillon gërhitës me të vërtetë me zë të lartë.

Shpërndaje me të tjerët

 

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *