6 ushqimet të cilat e bëjnë trurin dhe mendimet tuaja më të mbrehta

1. Boronica

Një nga dhuratat më të mëdha të Nënës Natyrë është boronica.Boronicat njihen si mbreti i antioksidantëve dhe përdoren për të pastruar trupin.
Në një studim që përbëhet nga 9 të moshuar hulumtuesit gjetën se konsumimi i lëngut të boronicës në baza ditore për 12 javë përmirëson funksionimin e kujtesës.

2. Brokoli
Perimet e para në listë janë brokolit. Çfarëdo që të bëni me të ato do të vazhdojë të përmirësojë mprehtësinë e trurit tuaj.
Ka dy lëndë ushqyese kryesore në brokoli që e bën atë një nga ushqimet e trurit në këtë listë. Vitamina K, e cila gjendet gjithashtu në sasi më të ulëta në boronica, ndihmon në forcimin e aftësive njohëse.
Ka gjashtë herë më shumë vitaminë K në brokoli sesa në boronica.
Përfshini disa brokoli me çdo pjatë të ngrohtë që hani në një ditë, dhe truri juaj do të kthehet në një tru të shëndetshëm.

3. Arrat

Arrat janë zgjedhja më e mirë e të gjitha ushqimeve ,kur është fjala për përmirësimin e funksionit njohës. Ata kanë të njëjtat përfitime si çdo arrë tjetër, por arra gjithashtu përmbajnë acide yndyrore omega-3.
Përveç përmirësimit të shëndetit të zemrës, arrat gjithashtu sigurojnë një kujtim më të mprehtë (të paktën për gratë).
Ushqimet e trurit zakonisht përbëhen nga një sasi e lartë e vitaminave dhe antioksidantëve.

4. Çaji I gjelbërt
Disa prej nesh pinë kafe ndërsa të tjerët preferojnë çajin.
Çaji jeshil jo vetëm që përmban shume kafeinë po madje edhe përmban L-theanin, i cili në thelb ul nivelin e ankthit.Ajo gjithashtu rrit nivelet e prodhimit të valës dopamine dhe alfa (relaksim).

Njerëzit që pijnë çaj jeshil kanë  një nivel më të qëndrueshëm të energjisë dhe rritjen e produktivitetit në krahasim me ata që pinë kafe.

5. Portokalli

Një portokall i madh është i mjaftueshëm për të përmbushur 100% të konsumit tuaj të përditshëm të Vitaminës C. Vitamina C ka shumë përfitime:
Vitamina C zvogëlon rrezikun e sëmundjeve kronike si sëmundjet e zemrës .
Mund të ndihmojë kundër presionit të lartë të gjakut .
Vitamina C rrit imunitetin duke rritur prodhimin e qelizave të bardha të gjakut.
Më e rëndësishmja nga të gjitha: nivelet e larta të vitaminës C janë gjetur të jenë të lidhura me përmirësimin e kujtesës dhe të menduarit. Njerëzit që vuajnë nga çmenduria kanë treguar se kanë nivele të ulëta të vitaminës C. Kjo mund të thotë se duke konsumuar mjaft Vitamina C, do të jeni në gjendje të parandaloni çmendurin.

6. Avokado
Avokadot përshtaten shumë mirë në sallatën tuaj.
Përveç kësaj, avokadot gjithashtu ulin presionin e gjakut që do të parandalojë një ulje të aftësive njohëse.
Po ashtu, avokado ndihmon me problemet e kujtesës.

Nëse gjete vlerë në këtë informacion, shpërndaje me të tjerët!

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *