Disa këshilla si të shpëtoni nga flokët me yndyrë

Një numër i madh njerëzish vuajnë nga yndyra e flokëve por nuk është gjë e vështirë për ta evituar.

Gjeni në këtë artikull pesë hapa të thjeshtë për të trajtuar yndyrën dhe për t’i mbajtur ato me shkëlqim dhe pastër sa më gjatë.

Lani flokët e yndyrshme me ujë të ngrohtë

Flokët e yndyrshëm kanë nevojë për një pastrim të kujdesshëm dhe delikat. Shumë ujë i nxehtë mund të jetë shumë agresiv në flokë dhe në kokë, duke stimuluar edhe më shumë prodhimin e sebumit.

Sigurisht, gjatë dimrit është e vështirë të lani flokët me ujë të ftohtë, por duhet të jeni të kujdesshëm. Vetëm përdorni ujë të vakët kur lani kokën me shampon.

Lani flokët me shampon enkas për për flokë me yndyrë

Image result for hair
Një shampon anti-yndyrë është e dobishme për zgjidhjen e majave të flokëve të ngopura me sebum. Por ne duhet të jemi të kujdesshëm, ka shumë opsione të ndryshme, por disa janë efikase në të vërtetë. Zgjidhni një produkt delikat që pastron kokën pa e dehidratuar më tej.

Përpiquni të trajtoni flokët me baltë


Produktet e bazuara në baltë shëruese mund të ndihmojnë në mbajtjen e flokëve nën kontroll. Vetëm përzierja e baltës shëruese me pak ujë për të krijuar një paste pak të lëngshme është ideale që më pas e përhapni atë në kokë dhe e lini të veprojë për 10 deri në 20 minuta.

Përsëriteni këtë veprim një herë në javë për të pastruar dhe kontrolluar prodhimin yndyror të flokëve tuaj.

Merrni kohë për të bërë një masazh të vogël në kokë

Është e dobishme të mbani mend se nuk është absolutisht e rekomandueshme të lani flokët më shumë se tre herë në javë, sepse tejkalimi i ujit të nxehtë dhe kimikateve dëmtojnë flokët edhe më shumë.

Prandaj, ju rekomandojmë që të krijoni një rutinë bukuri dy ose tri herë në javë për t’u kujdesur për kokën tuaj, ta lani me një shampon të butë dhe masazhoni butësisht për të hequr mbetjet e akumuluara dhe papastërtitë. Dhe pastaj, një herë në javë, ju këshillojmë që t’i trajtoni me argjile dhe t’i hidratoni ato me një balsam ushqyes.

Përdorni një shampon të thatë për më shumë freski

Image result for hair wash

Ndonjëherë është normale që flokët tuaj të bëhen pis më shpejt. Nëse dëshironi të shmangni larjen e tyre, një shampon i thatë është zgjidhja ideale për pastrimin e tyre shpejt pa përdorur sapun.

Shamponi i thatë thith sebumin dhe papastërtitë pa theksuar gjëndrat dhjamore të kokës.

Shpërndaje me të tjerët!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *