Përfitimet shëndetësore të ushqimeve kryesore

Bajamet

Bajame janë një burim i pasur i vitaminës E, bakrit, magnezit, proteinave me cilësi të mirë dhe acideve yndyrore të shëndetshme të pangopura.

Studimet kanë zbuluar se bajamet mund të ndihmojë në parandalimin e sëmundjeve kardiovaskulare, të ulë rrezikun e kancerit dhe të ndihmojë në zgjatjen e jetës.

Bananet

Bananet janë natyrisht plot  yndyrna, kolesterol dhe natrium, dhe shumë i pasur me kalium.Përfitimet potenciale shëndetësore të bananeve përfshijnë: zvogëlimin e presionit të gjakut, zvogëlimin e rrezikut të zhvillimit të leukemisë së fëmijërisë dhe mbështetjen e shëndetit të zemrës.

Brokoli

Brokoli përmban nivele të larta të fibrave (të tretshëm dhe të pazgjidhshëm) dhe është një burim i pasur i vitaminës C.

Përveç kësaj, brokoli është i pasur me vitaminë A, hekur, vitaminë K, vitamina B komplekse, zink, fosfor dhe phytonutrients.Studimet kanë zbuluar se brokoli potencialisht mund të ndihmojë në parandalimin e osteoartritit, të mbrojë lëkurën nga efektet e dritës UV, dëmtimin e zemrës së diabetit, dhe të zvogëlojë rrezikun e kancerit të fshikëzës.

Karrotat

Karrotat janë një burim i madh i vitaminës A. Ata japin 210 për qind të nevojave të një mesatare të të rriturve për këto ditë.

Përfitimet e mundshme shëndetësore të karotave përfshijnë: parandalimin e kancerit të mushkërive, shkatërrimin e qelizave të leukemisë dhe pengimin e përparimit të tyre, dhe ndihmën për të rivendosur vizionin.

Çokollata

Çokollata është e pasur me antioksidantë. Megjithë reputacionin e tij të keq për shkak të shtimit të peshës, ka një numër përfitimesh shëndetësore që lidhen me konsumin e saj (sidomos me çokollatë të errët).

Përfitimet e mundshme të ngrënies së çokollatës përfshijnë: uljen e niveleve të kolesterolit, parandalimin e rënies njohëse dhe zvogëlimin e rrezikut të problemeve kardiovaskulare.

Kanella

Studimet kanë zbuluar se kanellat potencialisht mund të jenë efektive kundër HIV-it, përmirësojnë nivelet e glukozës dhe lipidet në pacientët me diabet të tipit 2, ndihmojnë në parandalimin e sëmundjes Alzheimer dhe ndalojnë procesin shkatërrues të sklerozës së shumëfishtë (MS).

Përveç kësaj, hulumtuesit në Penn State zbuluan se kanella e konsumit mund të ndihmojë në zvogëlimin e përgjigjeve negative të trupit për të ngrënë ushqime me yndyrë të lartë.

Kafja

Kafja është një nga burimet kryesore të antioksidantëve në popullatën e SHBA-s.

Përfitimet potenciale shëndetësore të kafesë së pirë në moderim përfshijnë: mbrojtjen nga diabeti i tipit 2, parandalimin e sëmundjes së Parkinsonit, uljen e rrezikut të kancerit të mëlçisë, parandalimin e sëmundjes së mëlçisë dhe promovimin e shëndetit të mirë të zemrës.

Shpërndaje me dikë që ka nevojë për këtë informacion.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *