6 përfitime të sodës së bukës

Largimi i ënjtjes së këmbëve

Pas 30 vitesh, njerëzit fillojnë të përjetojnë  të ënjtje të këmbëve. Si rregull, kjo ndodh për shkak të sasisë së tepërt të kripës në indet e trupit. Soda e bukës ndihmon për të hequr qafe këmbët e enjtura.

Heqja e pikave të zeza në hundë

Soda e bukës  ndihmon për të neutralizuar  lëkurën tuaj, kështu që ajo do të  heq pikat e zeza ne lëkurën e hundës suaj .

Si ta përdorim:

Përzierni sode buke dhe ujë  në një pjatë. Pastroni fytyrën tuaj me ujë të ngrohtë për të hapur poret tuaja.Aplikoni sodën e bukës  në fytyrën tuaj, duke u përqëndruar në zonat ku keni pika të zeza.

Pastaj masazhoni lëkurën tuaj dhe lini atë për një minutë.Pastrojeni  me ujë të ngrohtë dhe spërkatni fytyrën me ujë të ftohtë për të ngushtuar poret.

 

 

  1. Heqja e njollave në rroba

Njollat ​​e gjakut në xhinse mund të hiqen me sode buke të tretur në një sasi të vogël të ujit të ngrohtë. Fërkoni këtë përzierje në pëlhurë duke përdorur një furçë dhe lini atë për 30 minuta. Pastaj pastroni rrobën dhe do I shihni rezultatin.

Soda e bukës  gjithashtu merret edhe me njollat ​​e yndyrshme në xhaketa. Para se të lani rrobat tuaja, lyejeni njollat ​​me ujë dhe hidhni sodën e bukës në to. Prisni 15 minuta dhe pastaj lani xhaketën tuaj.

  1. Riparimi i qeramikës së copëzuar

Nëse përzieni sodën e pjekjes  me   gips ngjitës do të  shihni se kjo përzierje  merret me të çara në tjegull dhe në sipërfaqe të tjera qeramike.

5.Heqja e pesticideve nga perimet dhe frutat

Për të hequr pesticidet dhe baltën  nga pemët dhe perimet,  duhet ti vendosini në një  tavë  të thellë dhe të ngrohtë me sode buke për 15-20 minuta.

 

  1. Marrja e një dushi pas një stërvitjeje

Një dush sode buke mund të lehtësojë dhimbjet e muskujve pas një stërvitje të mirë. Hidhi një paketë pjekjeje në ujë të  nxehtë dhe prisni derisa të shpërndahet. Një dush prej 20 minutash do t’ju ndihmojë të relaksoheni dhe të lani lëkurën tuaj.

 

A ishin ndonjë nga këto receta të dobishme? Shpërndaje me dikë që ka nevojë të lexojë këtë informacion.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *