10 shenjat që tregojnë se trupi juaj është i përmbytur me toksina

 

Ju vuani nga kapsllëku.

Kur hamë ushqim, ne gjithashtu konsumojmë pa dashje shumë kimikate që vijnë me të, aromat artificiale. Zorrët që janë të ngarkuar me tretje gjithashtu duhet të përballen me shkrirjen e këtyre toksinave. Kjo ndërtim toksinash mund të çojë në  dhimbje stomaki dhe kapsllëk të mërzitur.

 

Ju keni mjegull të trurit.

Nëse ndjeheni i trullosur, i hutuar dhe nuk jeni në gjendje të përqendroheni edhe në mëngjes pas një fjetjeje të mirë të natës, toksina të dëmshme mund të jenë në mesin tuaj. Këto toksina shkaktojnë një sërë reagimesh që thajnë vitaminat dhe mineralet esenciale që trupi duhet të funksionojë. Është diçka e ngjashme me atë që ndodh kur vendosni vaj të keq në makinën tuaj.

 

Lëkura e juaj fillon të dëmtohet

Lëkura është organi më i madh në trupin tonë dhe shpesh ekspozohet ndaj ndotjes. Gjithashtu, produkte të tilla si shampo, kondicioneri, sapunet dhe kremra që përdorim mund të përmbajnë kimikate të dëmshme. Ekspozimi ndaj kimikateve toksike kaq shumë mund të çojë në simptoma të tilla si aknet, skuqjet dhe ekzema.

 

Keni problem edhe të flihni

 

Nga njëra anë, ndërtimi i toksinës ju bën të ndiheni të lodhur dhe në anën tjetër, duke i bërë gjërat edhe më keq, mund të prishin gjumin tuaj. Sasi të mëdha të toksinave në trup mund të shkaktojnë nivelin e hormonit të kontrollit të gjumit Kortisol që shkon keq, duke ndikuar negativisht në gjumin tuaj. Pagjumësia mund të çojë në probleme të rënda shëndetësore, kështu që nëse mendoni se rënia në gjumë po bëhet më e vështirë, merrni parasysh të bëni një detoksifikim.

 

Ju po shtoni peshë

Pavarësisht nga të gjitha stërvitjet e mëdha që po bëni në palestër, nëse vazhdoni të mbani kilet, ndoshta ka diçka të gabuar me hormonet tuaja. Toksinat mund të ndikojnë negativisht në nivelin e hormoneve të caktuara në trup, duke përfshirë ato që janë përgjegjëse për mbajtjen e peshës. Kalimi në një dietë të shëndetshme organike dhe marrja e detoksifikimit të plotë duhet të  ju ndihmojë.

 

Ju po humbni flokët më shpejt.

 

Humbja e flokëve nuk është simptomë e mbingarkesës toksike të shkaktuar nga toksinat e përditshme. Mund të jetë punë dore e toksinave më të këqija si arseniku, plumbi dhe tialli (që gjendet në tymin e cigareve) ndër të tjera, të cilat madje mund të jenë vdekjeprurëse. Pra, mos e humbni flokun lehtë dhe nxitoni te mjeku juaj.

 

Shpërndaje me dikë që ka nevojë të lexojë këtë informacion.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *