6 trike për të ndaluar llojet e ndryshme të dhimbjeve nëse nuk keni asnjë ilaç

 

  1. Hani një copë çokollatë të errët për të zbutur një dhimbje të fytit.

Çfarë duhet të bëni: Nëse keni kollë dhe ju e ndjeni fytin tuaj se është i lënduar, hani një copë çokollate të errët. Zgjidhni një çokollatë me një sasi të madhe kakao në të.

Pse funksionon: Sipas shkencëtarëve, çokollata mund të shtypë një kollë dhe të shërojë një dhimbje të fytit edhe më mirë se mjetet juridike tradicionale. Studimet kanë treguar se falë kakaos, çokollata në masë të madhe redukton frekuencën e kollës, duke punuar më mirë se kodeina dhe shurupe me sheqer.

  1. Pini më shumë ujë për të lehtësuar simptomat e migrenës.

 

Çfarë duhet të bëni: Pini shumë ujë. Ekspertët rekomandojnë që jo më pak se një gotë uji çdo 2 orë.

Pse funksionon: Dhimbje koke e butë dhe migrenë e rëndë shpesh mund të shkaktohen nga dehidrimi. Një ekuilibër i dobët i lëngjeve dhe elektroliteve në trup nuk do të lejojë që sistemet e tij të funksionojnë në mënyrën e duhur. Pirja e mjaftueshme e ujit do t’ju ndihmojë të luftoni dehidrimin dhe lehtësimin e simptomave të migrenës tuaj.

  1. Merrni një dush me kripë për të shëruar kockat dhe dhimbje të përbashkëta.

 

Çfarë duhet të bëni: Shtoni 2 gota Kripë në banjën tuaj dhe rrini në ujë për 15 minuta. Ju gjithashtu mund të thithni nyjen e dhimbshme në një tas me ujë të ngrohtë me një filxhan kripë  në të.

Pse punon: Kripa është e pasur me magnez që rregullon mbi 300 enzima në trup dhe i bën sistemet e tij të funksionojnë siç duhet. Gjithashtu eliminon toksina dhe redukton stresin dhe inflamacionin.

  1. Shkoni për një shëtitje për të liruar endorfine dhe për të luftuar dhimbjen.

 

Çfarë duhet të bëni: Marrja e stërvitjes është gjëja më e mirë për ju, por nëse dhimbja ju ndalon ta bëni këtë, përpiquni të ecni jashtë.

Pse funksionon: Aktiviteti fizik, si ushtrimi ose ecja, liron endorfine, ose kimikate të trurit, që zvogëlojnë ndjenjën e dhimbjes. Përveç kësaj, endorfinat rrisin përgjigjen imune dhe sjellin një ndjenjë euforie.

  1. Hani një banane për të lehtësuar dhimbjen menstruale.

 

Çfarë të bëni: Nëse ju ndjeni dhimbje menstruale, hiqni biskotat dhe çokollatën që dëshironi dhe zgjidhni një banane. Bëni një gotë me mjaltë  dhe me një banane  ose dhe fruta të tjera ose hani atë siç është, nëse jeni në lëvizje.

Pse funksionon: Bananet janë të pasura me kalium dhe vitaminë B6, të cilat do të reduktojnë ngërçet e muskujve dhe do t’ju mbajnë nga mbajtja e ujit dhe ndjenja e fryrë.

  1. Ujii I ngrohtë për të hequr qafe dhimbjet.

Çfarë duhet të bëni: Përdorni një çantë me ujë të nxehtë për të lehtësuar spazma ose dhimbje muskulore. Nëse nuk e keni, bëni një qese të improvizuar të ujit të nxehtë nga një shishe plastike. Mbusheni shishen me ujë të nxehtë, përfundoni atë në një peshqir, dhe zbatoni atë në zonën e dhimbshme. Bej kujdes! Asnjëherë mos aplikoni nxehtësi për lëndime ose zona të infektuara, dhe mos e bëni ujin shumë të nxehtë.

Pse punon: Nxehtësia i ndihmon muskujt që të relaksohen, lehtësojnë dhimbjen dhe lehtësojnë sikletet në trupin tuaj.

Triket që ne sapo ju kemi thënë janë provuar të jenë efektive në shërimin e llojeve të ndryshme të dhimbjeve në shumë njerëz. Megjithatë, nëse keni dhimbje të forta ose nëse simptomat tuaja nuk po përmirësohen, duhet të bëni një takim me mjekun tuaj dhe të keni një ekzaminim të duhur mjekësor.

 

A preferoni pilula ose mjete të natyrshme për të trajtuar dhimbjen? Dëshiron të provosh ndonjë nga truket  që kemi ndarë?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *