Si të jesh i lumtur: 6 zakone që duhet shtuar në rutinën tuaj

 

  1. Buzëqeshni

Ju tentoni të buzëqeshni kur jeni të lumtur. Por në të vërtetë është një rrugë me dy rrugë.

Ne buzëqeshim sepse jemi të lumtur dhe qeshja shkakton trurin lirimin e dopaminës, gjë që na bën më të lumtur.

Herën tjetër kur e ndjeni veten të ndjeshëm, krijoni një buzëqeshje dhe shikoni se çfarë ndodh. Ose provoni të filloni çdo mëngjes duke qeshur me veten në pasqyrë.

 

  1. Ushtrimi

Ushtrimi nuk është vetëm për trupin tuaj. Ushtrimi i rregullt mund të ndihmojë në zvogëlimin e stresit, ndjenjës së ankthit dhe simptomave të depresionit ndërkohë që rrit vetëbesimin dhe lumturinë.

Edhe një sasi e vogël e aktivitetit fizik mund të bëjë një ndryshim.

Shqyrtoni këto nisma të stërvitjes:

Merrni një shëtitje rreth çdo natë pas darkës.

Regjistrohuni për një klasë fillestare në joga .

Kujtojeni veten për çdo aktivitet argëtues që keni gëzuar dikur. Apo aktivitete që gjithmonë dëshironi të provoni, të tilla si golf, boëling, ose vallëzimi.

 

  1. Merrni shumë gjumë

Pa marrë parasysh se sa shoqëria moderne na drejton drejt gjumit më të vogël, ne e dimë se gjumi i duhur është vital për  shëndetin e mirë, funksionin e trurit dhe mirëqenien emocionale.

Shumica e të rriturve kanë nevojë për 7 ose 8 orë gjumë çdo natë. Nëse e gjeni veten duke luftuar me thirrjen për të përgjuar gjatë ditës ose thjesht në përgjithësi ndjeni sikur jeni në një mjegull, trupi juaj mund t’ju thotë se ka nevojë për më shumë pushim.

Këtu janë disa këshilla për t’ju ndihmuar të ndërtoni një rutinë më të mirë të gjumit:

Shkruani sa orë gjumi ju merrni çdo natë.

Shkoni në shtrat dhe zgjohuni në të njëjtën kohë çdo ditë, duke përfshirë edhe fundjavat.

Merrni një dush, lexoni, ose bëni diçka relaksuese. Shmangni ushqimin dhe pirjen e rëndë.

Mbaje gjumin tuaj në dhomë të errët, të ftohtë dhe të qetë.

 

 

  1. Jepni komplimente shpesh

Hulumtimet tregojnë se kryerja e akteve të mirësisë mund t’ju ndihmojë të ndiheni më të kënaqur.

 

Dhënia e një komplimenti të sinqertë është një mënyrë e shpejtë dhe e lehtë për të ndriçuar ditën e dikujt, ndërkohë që ju jep edhe lumturi.

 

Nëse doni të ofroni dikujt një kompliment për pamjen e tyre fizike, sigurohuni që ta bëni atë në një mënyrë të respektueshme.

5.Merni frymë  thellë

 

Ju jeni të tensionuar, supet tuaja janë të shtrënguara dhe ju ndjeheni sikur jeni të humbur  . Të gjithë e dimë këtë ndjenjë.

Instinkti mund të ju tregojë për të marrë një frymë të gjatë dhe të thellë për të qetësuar veten tuaj,ushtrimet e frymëmarrjes së thellë mund të ndihmojnë në reduktimin e stresit.

Herën tjetër që ju ndjeheni të stresuar bëni këto hapa:

Mbylli sytë. Mundohuni të parashikoni një kujtesë të lumtur ose një vend të bukur.

Merrni një frymëmarrje të ngadaltë dhe të thellë.

Ngadalë frymë jashtë përmes gojës ose hundës.

Përsëriteni këtë proces disa herë, derisa të filloni të ndiheni të qetësuar.

 

  1. Pranoni momentet e pakënaqura

Një qëndrim pozitiv është përgjithësisht një gjë e mirë, por gjërat e këqija ndodhin me të gjithë. Është vetëm pjesë e jetës.

Nëse merrni disa lajme të këqija, bëni një gabim,, mos u mundoni të pretendoni se jeni të lumtur.

 

Pranoni ndjenjën e pakënaqësisë, duke e lejuar veten të përjetojë atë për një moment. Pastaj, zhvendosni vëmendjen tuaj drejt asaj që ju bëri të ndiheni në këtë mënyrë dhe atë që mund të marrë për t’u rimëkëmbur.

 

Do të ndihmonte një stërvitje e thellë e frymëmarrjes? Një shëtitje e gjatë jashtë? Duke folur me dikë?

 

Le të kalojë momenti dhe kujdesuni për veten. Mbani mend, askush nuk është i lumtur gjatë gjithë kohës.

Shpërndaje me mikun tënd më të mirë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *