6 gjërat që shija e keqe e gojës tuaj po përpiqet të ju tregojë

Një shije e keqe në gojën tënde mund të jetë simptomë e diçkaje të padëmshme ose diçka serioze. Nëse është një shije e hidhur, e thartë, metalike apo e ëmbël, arsyet prapa saj mund të jenë të shumta.

Ne “Ndryshe” kemi përgaditur një informacion shumë të nevojshëm në lidhje me këtë temë.

  1. Ju mund të keni infeksion

Është quajtur edhe mushkonja e gojës, dhe ndikon në gojë, duke krijuar pika të bardha në fyt dhe në gjuhë. Infeksioni shkaktohet nga një baktere e quajtur “Candida Albicans” që natyrisht banon në gojën tuaj dhe kontrollohet nga sistemi imunitar. Megjithatë, nëse sistemi imunitar dobësohet, kjo baktere mund të riprodhohet shpejt duke shkaktuar një infeksion. Përveç copave të bardha në fyt, një tjetër simptomë e kësaj është një shije e çuditshme në gojën tënde.

  1. Ju mund të jeni shtatzënë

Një pjesë e madhe e grave shtatzëna ankohen për një shije metalike në gojën e tyre. Kjo ndodh për shkak të ndryshimeve hormonale që trupi juaj përjeton kur krijon jetë të re. Hormonet mund të ndikojnë në ndjenjën tuaj të erës dhe shijes, duke shkaktuar që ju të urreni parfumin tuaj të preferuar .Por mos u shqetësoni, kjo zakonisht largohet në tremujorin e tretë.

  1. Mund të jetë për shkak të gripit ose të ftohtit të rregullt

Nëse keni një shije të hidhur në gjuhën tuaj, të shoqëruar nga grip ose një të ftohtë, mos u bëni merak, kjo është krejtësisht normale. Të dyja këto janë infeksione të zakonshme dhe, sipas shkencëtarëve, ata e bëjnë sistemin tuaj imunitar të gatshëm për të  luftuar  prodhimin e proteinave. Plus, nëse infeksioni është në hundë ose fyt, mund të përjetoni një shije të çuditshme për shkak të baktereve që shkakton gripin.

  1. Mund të jetë diabeti

Nëse trupi juaj ka vështirësi në rregullimin e sheqerit në gjak, mund të përjetoni një shije të çuditshme të ëmbël në gojën tuaj. Hulumtimet tregojnë se kjo është arsyeja pse, nëse vuani nga diabeti, e përjetoni këtë. Një arsye tjetër është se ndonjëherë diabeti mund të ulë sasinë e zinkut që thith, duke e bërë gojën të ndjehet sikur ka ngrënë diçka të butë.

  1. Nivelet e stresit mund të jenë shumë të larta

Ankthi mund të shkaktojë atë që njihet si xerostomia ose goja e thatë që do të thotë saktësisht se, efekti i thatësisë shkaktohet nga sasi të ulët të pështymës në gojën tuaj. Pështyma luan një rol të rëndësishëm në shëndetin tonë që nga fillimi i tretjes sonë për të luftuar bakteret e këqija në gojën tonë. Pra, nëse nuk e prodhoni në sasitë e nevojshme, do të përjetoni një shije të çuditshme. Kur jeni nervoz, i shqetësuar, ose jeni të shqetësuar, ju tentoni të prodhoni më pak pështymë, që është shpjegimi për atë shije të çuditshme.

 

  1. Higjiena juaj orale mund të duhet të përmirësohet

Goja juaj është shtëpia e shumë llojeve të baktereve, të mira dhe të këqija. Nëse nuk keni higjienë të duhur orale duke larë dhëmbët  çdo ditë, ju do të lejoni që bakteret e dëmshme të përhapen, gjë që do të çojë në një shije të dyshimtë. Përveç një shije të çuditshme, mund të keni probleme me dhëmbët dhe mishrat e dhëmbëve, gjë që vetëm do t’i bënte gjërat më keq.

Është gjithmonë një ide e mirë për të shkuar te dentisti të paktën çdo 6 muaj dhe të ndiqni rekomandimet e mjekut tuaj. A keni përjetuar ndonjëherë një shije të çuditshme dhe të pashpjegueshme në gojën tuaj? Çfarë keni bërë për ta larguar? Lini këshillat e juaja në seksionin e komenteve!

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *