7 ushqimet që mund t’ju dëmtojnë organizmin nëse i hani në kohën e gabuar

 

 

  1. Bananet

Megjithëse bananet mund të duken si një mundësi e mirë për të filluar mëngjesin tuaj, nëse ata konsumohen në stomak bosh, ato mund të ulin nivelet e energjisë. Në fillim, ndoshta do të ndjesh një nxitje energjie në sajë të përmbajtjes së lartë të sheqerit, por pas disa orësh, ka gjasa që të ndiheni të lodhur dhe të uritur përsëri. Ushqimi i bananeve gjithashtu mund të përbëjë një kërcënim për njerëzit që vuajnë nga sindroma e zorrëve të irrituar, duke shkaktuar diarre.

Nëse nuk jeni gati të heqni dorë nga banane për mëngjes, kombinoni ato me disa ushqime të tjera, mundësisht me ato që përmbajnë yndyrna të shëndetshme si gjalpë badiava.

 

  1. Kafe

 

Për shumë njerëz, të kesh një filxhan kafe menjëherë pas zgjimit ndjehet si gjëja më e natyrshme për të bërë, por në të vërtetë është shumë e padobishme. Hulumtimet kanë treguar se pirja e kafesë para një vakt përmirëson tolerancën tonë ndaj kafeinës. Në orën e parë pas zgjimit, trupi juaj prodhon kortizol dhe është thelbësore që mos të prishim këtë proces dhe ritmet natyrore biologjike.

Pra, vetëm prisni pak dhe shijoni kupën tuaj të kafesë. Por mbani në mend se është më mirë të qëndroni në marrjen e rekomanduar të përditshme të kafeinës dhe mos pini kafe më afër mbrëmjes, për të parandaluar pagjumësinë.

 

  1. Sheqeri

 

Është më mirë të qëndroni larg sheqerit të përpunuar nëse përpiqeni të mbani një dietë të shëndetshme, por ndonjëherë është e pamundur të mos bini në tundim. Gabimi thelbësor që bëjmë është kur hahet ëmbëlsira në vend të vaktit të bukës. Në këtë mënyrë nivelet e sheqerit tuaj në gjak rriten, duke shkaktuar spikatje të sheqerit, duke ju lënë të lodhur dhe nervoz.

 

Nëse nuk mund t’i rezistoni tundimit, trajtoni veten me ca ëmbëlsirë menjëherë pas vaktit kryesor. Në këtë mënyrë nivelet e sheqerit tuaj në gjak nuk do të rriten aq dramatikisht.

 

  1. Mishi

 

Mishi është një burim i madh i proteinave dhe vitaminave B, por mund të vendosë një ngarkesë të tepruar në sistemin e tretjes. Kjo është arsyeja pse është më mirë të evitoni të hahet bifteku para se të shkoni në shtrat. Zgjedhja e mishit të ligët dhe të hahet së paku 3 orë para shtratit është në të vërtetë një opsion i mirë pasi që siguron ngopje dhe nuk përmban një sasi të tepruar kalorish që mund të shkaktojnë shtim në peshë.

Ju mund të hani mish gjatë ditës për të marrë proteina të mjaftueshme. Por kini kujdes me të ngrënë atë në mëngjes, pasi të kesh një vakt të rëndë si kjo mund të jetë shumë e vështirë për trupin tuaj të tretet.

 

  1. Djathë me yndyrë të lartë

 

Mbajtja e bishtajës me djathin para shtratit mund të jetë joshëse, por është më mirë të qëndroni larg këtij produkti. Djathi me yndyrë të lartë mund të jetë i vështirë të tretet, që do të thotë se mund të shkaktojë siklet dhe prishin gjumin tuaj nëse hani atë në mbrëmje afër gjumit.

Nga ana tjetër, të kesh disa djathë për mëngjes siguron trupin tuaj me kalcium shumë të nevojshëm që nxit rritjen e muskujve dhe shëndetin e kockave.

  1. Fasule

Fasulet janë të larta në fibra, kështu që ngrënia e tyre gjatë natës mund të shkaktojë  tretjen e ushqimeve dhe zvogëlimin e cilësisë së gjumit në mesin e disa njerëzve. Është më mirë të kesh kujdes me këtë produkt. Fasulet janë ushqimi i përsosur për drekë ose një darkë të hershme: në këtë mënyrë të gjithë përbërësit e dobishëm do të treten, por ju jeni më pak të ngjarë të ndiheni i fryrë dhe shumë i plotë.

 

  1. Molla

Mollët janë të larta në fibra dhe përmbajnë acide natyrore që përmirësojnë tretjen dhe funksionin e zorrës së trashë. Por nëse hani mollë në mbrëmje, acidi prej tyre mund të rritet në stomak duke shkaktuar disa shqetësime. Ushqimi i mollëve gjatë natës mund të çojë gjithashtu në formimin e tepruar të gazit dhe problemet me lëvizjet e zorrëve. Kjo ndodh sepse tretja ngadalësohet gjatë natës dhe zgjat më shumë për çdo ushqim që të tretet.

 

Koha më e mirë për të ngrënë mollë është në mëngjes. Në këtë mënyrë mund të stimuloni lëvizjen e zorrëve pas një gjumi të gjatë. Do të jetë veçanërisht e dobishme nëse keni pasur një darkë të vonë ose keni ngrënë shumë ushqime të pashëndetshme.

 

 A keni metodat tuaja për mënyrën se si i përmbaheni zakoneve të shëndetshme të ngrënies? Ndani përvojën tuaj me ne!Dhe shpërndaje me dikë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *