Çfarë ndodh me trupin tuaj nëse filloni të hani dy karafile në ditë

 

  1. Ata forcojnë sistemin imunitar.

Karafilet  janë një nga ushqimet më të mira që ne mund të marrim për mbështetjen imunitare, sepse ato rrisin sasinë e qelizave të bardha të gjakut në trup, të cilat na ndihmojnë të luftojmë infeksionet. Dhe kjo është e gjitha falë vitaminës C që përmbajnë.

  1. Ata përmirësojnë tretjen.

Karafilet mund të përdoren si ilaç për problemet e tretjes sepse ato rrisin sekrecionet e enzimeve digjestive. Jo për të përmendur se karafilat janë plot fibra, e cila promovon shëndetin e tretjes dhe ndihmon në parandalimin e kapsllëkut. Mënyra më e mirë për të trajtuar problemet e tretjes me karafil është që t’i konsumoni ato në formë pluhuri ose me mjaltë të pjekur.

 

  1. Ata mund të shwrojnë dhimbjet e dhëmbëve.

Kjo aromë gjithashtu ka vetitë anestezike lokale. Nëse keni një dhimbje dhëmbi, vendosni një karafil mbi dhëmbin e bezdisshëm për të eliminuar  dhimbjen deri sa të arrini tek dentisti.

 

  1. Ata kontribuojnë në një mëlçi të shëndetshme.

Mëlçia është përgjegjëse për detoksifikimin e trupit tonë dhe metabolizimin e ilaçeve që marrim. Eugenoli i pranishëm në vajin e karafileve përmirëson funksionin e mëlçisë.

 

  1. Ato ndihmojnë në zvogëlimin e dhimbjes dhe inflamacionit në trup.

 

Eugenoli gjithashtu u jep karafileve pronat e tyre analgjetike dhe anti-inflamatore. Një mënyrë për të përfituar nga kjo është përdorimi i këtij erëz si një ilaç për dhimbje koke. Ju mund ta bëni këtë në njërën nga mënyrat, konsumoni ose përdorni ato në mënyrë topike. Nëse preferoni t’i konsumoni ato, ju mund të përzierni pluhur karafil dhe kripë guri me një gotë qumësht dhe ta pini atë për të lehtësuar dhimbjen tuaj të kokës.  Ose dhe mund ta përdorni atw si psh: mund të thith karafil në vaj kokosit dhe masazh tempujt tuaj për të marrë lehtësim.

 

  1. Ata janë të mirë për kockat dhe nyjet tuaja.

Kockat përmbajnë elemente të caktuara si flavonoidet, mangan, dhe eugenol që nxisin kockat dhe shëndetin e përbashkët. Këto substanca rrisin densitetin e kockave, ato janë të përfshira në krijimin e indeve të eshtrave dhe transportojnë minerale të shëndetshme në eshtrat tona.

Shpwrndaje me dikë qw ka nevojë ta lexojë këtë artikull.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *