Çfarë dobi shëndetësore sjellë çaji i gjelbër tek gratë?

Çaji i gjelbër është një nga llojet më të çmuar të çajit në të gjithë botën. Me përmbajtjen e tij të ulët të kafeinës, është një pije e shkëlqyer në mëngjes për ata që duan të marrin një nxitje fillestare të energjisë.

KA NJE EFEKT STIMULATIV
Pavarësisht nëse jeni nënë e tre fëmijëve apo thjesht një grua e zënë që duhet ta realizoni punë gjatë ditës, ky çaj është përgjigjja juaj natyrale për t’ju zgjuar menjëherë. Për shkak se përmban kafeinë brenda, do t’ju japë nxitjen që zakonisht rrjedh nga kafja herët në mëngjes.

VETITE ANTI-KANCEROGJEN
Ky lloj çaji është shumë i pasur me antioksidantë. Antioksidantët luftojnë dëmin oksidativ të bërë nga radikalet e lira, që është një nga shkaqet kryesore të sëmundjeve dhe mutacioneve qelizore. Pirja e vazhdueshme e këtij çaji ka treguar një rënie në rritjen e tumoreve të ndryshme.

E pasur në lëndë ushqyese
Për shkak se ky çaj është plotësisht i natyrshëm dhe nuk përpunohet me kimikate si sodat dhe pijet e tjera, ajo ka shumicën e ushqyesve të tij të paprekur. Gjethet e çajit Camellia sinensis janë shumë të pasura me fitonutriente që mund të rritin marrjen tuaj ushqyese në baza ditore.

Rrezik më i ulët për sëmundje të zemrës
Ky çaj i veçantë është shumë i shëndetshëm për zemrën tuaj. Mund të parandalojë sëmundje të ndryshme kardiovaskulare dhe të zvogëlojë rrezikun e goditjeve. Gjatë studimeve, individët që pinin vazhdimisht gota të këtij çaji u zbuluan se kishin një rrezik 31% më të ulët të vdekjes nga sëmundjet që lidhen me zemrën.

MBRON TRURIN
Një nga përfitimet më të rëndësishme të këtij çaji është mbrojtja që ajo siguron për trurin nga dëmtimet konjitive që rezultojnë në Sëmundjet e Alzheimerit dhe Parkinsonit. Alzheimer është i lidhur me ndryshime në kujtesë dhe mendim. Deri më sot, nuk ka kurë të caktuar për të. Sidoqoftë, antioksidantët që gjenden në çaj mund të zvogëlojnë shanset e shfaqjes së Alzheimerit.

FORCON SISTEMIN IMUNITAR
Sistemi ynë imunitar është mbrojtja jonë nga bakteret dhe viruset. Gjatë dimrit kur bakteret po zvogëlohen, pirja e rregullt e çajit jeshil përfiton një shëndet të shëndoshë pa simptoma të ftohjes ose gripit. Përmbajtja e lartë e vitaminës C në këtë çaj ndihmon në përmirësimin e funksionit imunitar së bashku me flavonoidet e shumta që forcojnë efektet e kësaj vitamine.

Nëse gjete vlerë në këtë informacion, shpërndaje me të tjerët!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *