Disa ndryshime në trupin tuaj që mund të zbulojnë shumë për shëndetin

Disa probleme shëndetësore mund të jenë shumë të fshehta – ato mund të duken si diçka të thjeshtë dhe nuk ju alarmojnë sa duhet që të ndjeheni të detyruar ta kontrolloni, të paktën në fazat e hershme. Mjekët thonë se sa më parë njerëzit të mësojnë për çështje, aq më i lehtë do të jetë trajtimi, dhe në disa raste, diagnozat e hershme në të vërtetë mund të shpëtojnë jetën tuaj.

Një gjuhë e skalitur

10 Changes in Your Body That Can Reveal a Lot About Your Health

Një gjuhë e skalitur është një situatë ku skajet e gjuhës duken si kore të byrekut dhe, në thelb, do të thotë se gjuha po bëhet më e madhe se nofulla e poshtme. Në qoftë se nuk keni pasur një traum të nofullës, kjo gjendje zakonisht shkaktohet nga ënjtja. Thenjtja mund të jetë rezultat i disa gjërave, dhe disa mund të rregullohen lehtësisht pa vizituar një mjek si, për shembull, dehidratim.

Sidoqoftë, nëse jeni duke përjetuar simptoma të tjera, si dhembje, dhimbje barku, rënie të flokëve, presion të ulët të gjakut dhe mavijosje, mund të jetë një shenjë e një çrregullimi tiroide.

Linjat e zeza në thonjtë

10 Changes in Your Body That Can Reveal a Lot About Your Health

Thonjtë shpesh mund të tregojnë shumë për shëndetin tonë. Disa njerëz natyrisht kanë thonj shumë të trashë ose të hollë, por nëse vëreni ndonjë ndryshim në strukturën ose ngjyrën e tyre, duhet ta kontrolloni. Linjat vertikale të errëta janë njëra prej tyre dhe ato mund të jenë një shenjë e melanomës. Nëse nuk kujtoni të dëmtoni gozhdën tuaj ose nuk keni një shpjegim tjetër të qartë se pse mund të rrjedh gjak ose nuk e dini se çfarë e shkaktoi vijën e errët, sigurisht që duhet të kontrollohet nga një specialist.

Errësim dhe trashje e lëkurës

10 Changes in Your Body That Can Reveal a Lot About Your Health

Nëse vëreni copëza kafe ose të verdhë, që janë pak të enjtura dhe që ndjehen si kadife, shfaqen në zonat ku lëkura juaj dele, nën sqetull ose qafë, mos e injoroni këtë. Mund të jetë një shenjë e rezistencës ndaj insulinës dhe patjetër që duhet ta kontrolloni këtë më shpejt sesa më vonë. Kjo mund të jetë pjesë e një gjendje kur trupi nuk i përgjigjet insulinës ashtu si duhet dhe mund të çojë në diabet tip 2.

Vetullat e holluara

Ndërsa njerëzit plaken, ata pësojnë humbje natyrale të flokëve, por rrallimi i vetullave mund të jetë një shenjë e hipotiroidizmit, një gjendje tiroide. Nëse gjëndra tiroide nuk funksionon siç duhet, mund të prodhojë shumë ose jo mjaftueshëm të një hormoni të veçantë, dhe të dyja këto gjendje shkaktojnë rrallimin e flokëve në trup.

Një puçërr që nuk shërohet

10 Changes in Your Body That Can Reveal a Lot About Your Health

Të gjithë marrim puçrra herë pas here. Disa prej nesh janë më me fat se të tjerët, por normalisht puçrat shkaktohen nga poret e bllokuara. Sidoqoftë, nëse merrni një puçërr të vogël “me perla”, e cila thjesht nuk ikën me javë të tëra dhe fillon me lehtësi gjakderdhje, duhet ta kontrolloni pasi mund të jetë një shenjë e një karcinoma të qelizave bazale. Edhe pse tingëllon e frikshme, ky lloj kanceri i lëkurës është më pak i rrezikshmi, ai nuk përhapet dhe mund të mjekohet relativisht shpejt, veçanërisht nëse diagnostikohet herët.

Dhimbje në gisht

Gishtat e trashë dhe të ndjeshëm mund të jenë një shenjë e kancerit të mushkërive. Kur zhvillohen tumoret e mushkërive, ato lëshojnë disa kimikate në rrjedhën e gjakut që stimulojnë rritjen e indeve nën thonjve dhe në majë të gishtave, duke shkaktuar dhimbje. Nëse ndjeni trashje dhe ënjtje në gishta, kontrollojeni, është gjithmonë më mirë të jesh i sigurt.

Sy të enjtur

Të errëtat në sy janë zakonisht rezultat i çështjeve të jetesës. Kur nuk flemë sa duhet, kemi një dietë të dobët ose një mënyrë jetese jo të shëndetshme, indi yndyror rreth syve tanë ndryshon dhe lëkura jonë bëhet më e hollë. Edhe pse këto pika të errëta në përgjithësi nuk kërkojnë kujdes mjekësor, është një mesazh për ju që duhet të kujdeseni më mirë për veten tuaj.

A dini për ndonjë shenjë tjetër që mund t’ju alarmojë për problemet e mundshme shëndetësore? Na tregoni rreth tyre në seksionin më poshtë.

Shpërndaje me një mik!

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *