8 ushqime dhe pije që mund të zhvillojnë shëndetin e grave

Gratë kanë një numër të nevojave unike ushqyese dhe zgjedhja e llojeve të duhura të ushqimeve dhe pijeve mund të ketë një efekt pozitiv në shëndetin e tyre. Siç kanë treguar studimet, zgjedhja e grupeve të caktuara të ushqimit dhe pijeve mund të ndihmojë në përmirësimin e shëndetit dhe parandalimin e sëmundjeve të caktuara.

1. Uji me limon rrit metabolizmin dhe ndihmon në humbjen e peshës.

8 Foods and Drinks That Can Boost Women’s Health

Uji i limonit është shumë thelbësor në procesin e tretjes pasi që, ndërsa plakemi, sasia e acideve në stomakun tonë zvogëlohet. Një studim tregon se mbi 30% e grave u zbulua se kishin gastrit atrofik, që është një gjendje që shënohet nga pak ose aspak acid stomak.

Limonët janë të shkëlqyeshëm për humbjen e peshës pasi ato janë të mbushura me aromë, por fatmirësisht jo kalori – lëngu i një limoni të tërë ka vetëm 12 kalori, por një e treta dajak e vlerës së rekomanduar ditore të vitaminës C. Por është më shumë sesa thjesht një dietë- forcues aromash miqësore. Ndihmon në humbjen e peshës pasi ju ndihmon të luftoni dëshirat e urisë, si dhe të detoksifikoni mëlçinë.

2. Caji i gjetheve të mjedrës ndihmon në zvogëlimin e ngërçeve menstruale.

Kjo pije e njohur edhe si barishtja e gruas, është një pije e njohur që është e dobishme për shëndetin e grave pasi që është natyrshëm i lartë me vitamina dhe minerale të domosdoshme për trupin e femrës. Ai përmban hekur, kalcium, kalium, vitamina B, A, C dhe E.

Zakonisht përdoret nga gratë shtatzëna për të lehtësuar dhe shkurtuar dhimbjet e tyre, por gjithashtu është vërtetuar se lehtëson simptomat e sindromës paramenstruale (PMS), gjakderdhjes së rëndë dhe ngërçeve të dhimbshme. Kjo është për shkak të vitaminave dhe mineraleve të larta që ai përmban që balancojnë hormonet dhe forcojnë muret e mitrës.

3. Brokoli lufton rrudhat.

8 Foods and Drinks That Can Boost Women’s Health

Brokoli është një super ushqim i perimeve që zgjidh probleme të ndryshme që dëmtojnë shëndetin tuaj. Një filxhan brokoli ka 100% të vitaminave që janë thelbësore për prodhimin e kolagjenit. Kolagjeni i jep lëkurës elasticitetin e saj. Shtë gjithashtu i pasur me vitaminë A, e cila ndihmon në rinovimin e qelizave dhe ndihmon që qelizat e vjetra të lëkurës të zëvendësohen me të reja.

5. Spërkatni ushqimet tuaja me shafran për trajtimin e infeksioneve.

Shafran i Indisë është një nga bimët medicinale më të studiuara të kohës sonë dhe shkathtësia e tij si ilaç natyral për sëmundjet e zakonshme e ka bërë atë një shtesë diete tepër të popullarizuar dhe të testuar me kohë. Shafran i Indisë përmban antioksidantë të fuqishëm dhe veti anti-inflamatore. Sidoqoftë, është gjithashtu i njohur për aktivitetin e tij antifungal, antibakterial dhe antiviral.

6. Ngrënia e ushqimeve të pasura me Omega 3 zvogëlon sëmundjet e zemrës.

Ekzistojnë një numër ushqimesh që janë të pasura me acide yndyrore Omega 3 dhe më të zakonshmet janë ushqimet e detit si: Salmon, tuna,
troftë, sardina  Ushqimet që janë të pasura me Omega 3 përmbajnë acid eikosapentaenoik, acid dokosheksaenik dhe acide EPA.

Acidet ndihmojnë në përfitime të ndryshme shëndetësore për shëndetin e grave, si zhvillimi i foshnjave në bark dhe gjithashtu zvogëlon rrezikun e sëmundjeve të zemrës. Ka edhe artikuj të tjerë me acide yndyrore të shtuar Omega 3 që mund t’i merrni si pije si qumështi, kos, dhe pijet soje.

Provoni ta bëni atë zgjedhjen tuaj kryesore të proteinave dy herë në javë.

Shpërndaje me një mike!

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *