Çfarë mesazhi tregojnë rrudhat e fytyrës tuaj për shëndetin?

Aq sa nuk na pëlqejnë rrudhat, ato janë një pjesë e natyrshme e plakjes. Ata janë një shenjë se ne ngadalë, por në mënyrë të pashmangshme rritemi. Por përveç shfaqjes së moshës, çdo rrudhë ka kuptimin e vet të veçantë dhe zbulon shumë detaje tërheqëse për trupin dhe shëndetin tonë.

1. Rrudhat e ballit

Every Wrinkle on Your Face Sends a Message About Your Health, Here Are 15 Things They Reveal

Vijat horizontale që shfaqen në ballin tuaj quhen “Linjat shqetësuese”, dhe me të drejtë. Të keni këto rreshta në ballin tuaj është kryesisht një tregues që hasni dhe mbani mbi një sasi të madhe stresi çdo ditë, dhe nëse ato theksohen veçanërisht kjo do të thotë që duhet të ngadalësoni dhe relaksoheni më shpesh.

Për më tepër, këto linja mund të jenë gjithashtu një shenjë që ju mund të konsumoni sasi më të mëdha sheqeri dhe jo ujë të mjaftueshëm. Pra, nëse keni këto linja, ju mund të dëshironi të adresoni cilësinë e dietës suaj dhe të merrni një hobi që ju duket relaksues.

2. Rrudhat në vetullën e majtë

Every Wrinkle on Your Face Sends a Message About Your Health, Here Are 15 Things They Reveal

Linjat e vetullave të majta në fytyrën tuaj kanë një lidhje të drejtpërdrejtë me shpretkën tuaj. Nëse vëreni se linjat afër vetullës tuaj të majtë po bëhen gjithnjë e më të spikatura për një kohë të shkurtër, mund të jetë një shenjë që shpretka juaj po funksionon në mënyrë të gabuar dhe ndoshta mund të dëmtohet. Në këtë situatë, mos hezitoni të konsultoheni me një mjek.

Për më tepër, ajo stimulohet dhe forcohet me disa ushqime të ëmbla, por tregohuni të kujdesshëm për sasinë e sheqerit që merrni, pasi mund të jetë i dëmshëm për të. Konsumimi i frutave të thata është një mënyrë e shkëlqyeshme për të forcuar këtë organ.

3. Rrudhat në vetullën e djathtë

Every Wrinkle on Your Face Sends a Message About Your Health, Here Are 15 Things They Reveal

Linjat pranë vetullës tuaj të djathtë janë një tregues i nivelit të toksicitetit në trupin tuaj. Mëlçia është e lidhur fort me lëkurën, konkretisht me linjat që shfaqen afër vetullës tuaj të djathtë. Pra, nëse ato linja vertikale shfaqen më të dukshme se zakonisht, mund të jetë një shenjë e çekuilibrit të mëlçisë.

Për ta korrigjuar këtë, ndryshoni në një dietë organike që përfshin perime jeshile dhe zarzavate me gjethe dhe konsumoni një sasi të shëndetshme të proteinave të qarta. Në të njëjtën kohë, provoni të shkurtoni konsumimin e kafesë, ushqimeve pikante dhe kripës.

4. Linja e urës së hundës

Every Wrinkle on Your Face Sends a Message About Your Health, Here Are 15 Things They Reveal

 

Të kesh një vijë përgjatë urës së hundës mund të nënkuptojë se vuan nga alergjitë, por gjithashtu mund të tregojë shqetësim dhe stres të tepërt. Për më tepër, linjat e urës së hundës janë të lidhura edhe me jetën tuaj të dashurisë, konkretisht me epshin tuaj.

Duke pasur më shumë linja të theksuara të urës së hundës mund të tregojnë se mund të jeni duke përjetuar një kenaqesi seksual më të ulët se zakonisht. Përfshirja e jetës suaj të dashurisë mund t’ju ndihmojë të zvogëloni linjat e urës suaj të hundës.

5. Këmbët e korës

Every Wrinkle on Your Face Sends a Message About Your Health, Here Are 15 Things They Reveal

Këmbët e korës i referohen linjave që rrezatojnë nga anët e syve tuaj. Nëse keni këmbët e spikatura të turmave, mund të nënkuptojë se buzëqeshni me tërë fytyrën tuaj, prandaj e lëvizni fytyrën në atë mënyrë që të krijojë këto linja. Por, gjithashtu mund të nënkuptojë që keni probleme me shikimin dhe se shpesh grindeni të provoni dhe të shihni më mirë.

6. Rrathë ose çanta nën sy

Every Wrinkle on Your Face Sends a Message About Your Health, Here Are 15 Things They Reveal

Rrethet nën sytë tuaj, ose çantat, siç i quajnë shumë, janë një fenomen natyror që ndodh kur nuk flemë sa duhet. Ata quhen çanta sepse i bëjnë sytë të lodhur dhe duken sikur kemi çanta aktuale nën sytë tanë. Por, qarqet nën sy janë gjithashtu një tregues i kushteve të tjera shëndetësore.

Të keni qese nën sytë tuaj rregullisht, edhe kur jeni duke fjetur shumë, mund të tregoni veshkë më të dobët dhe qarkullim të dobët. Në këtë situatë, provoni ushtrime si yoga ose vrapim të lehtë në mënyrë që të përmirësoni qarkullimin tuaj.

7. Njollat në faqe

Every Wrinkle on Your Face Sends a Message About Your Health, Here Are 15 Things They Reveal

Keto tregojnë disa çështje shëndetësore si problemet me mushkëritë. Nëse vëreni zbardhime të caktuara në faqe, atëherë mund të keni probleme me mushkëritë, dhe nëse keni probleme me frymëmarrjen, menjëherë duhet të kërkoni kujdes mjekësor.

Butësia në faqe është e lidhur edhe me problemet e tretjes. Në këtë rast, ne do ju rekomandojmë të përmirësoni dietën tuaj. Një tjetër ushtrim i shëndetshëm që përmirëson tretjen dhe shëndetin e mushkërive është vrapimi, i cili rekomandohet shumë.

8. Linjat e gojës

Every Wrinkle on Your Face Sends a Message About Your Health, Here Are 15 Things They Reveal

Linjat që shfaqen në anën e gojës janë të lidhura me zorrën e trashë. Nëse vëreni që këto rreshta po vërehen më shumë gjatë një periudhe të shkurtër kohe, mund të jetë trupi juaj që po ju sinjalizon që zorra juaj nuk është aq e shëndetshme sa duhet.

Për fat të mirë, zorra e trashë është një pjesë e trupit që është e lehtë për tu rigjallëruar dhe rikthyer në formën e majës. Pirja e shumë lëngjeve, ngrënia e ushqimeve të pasura me vitaminë D dhe ushtrimi i rregullt janë disa nga mënyrat më të mira për të mbajtur një zorrë të shëndetshme

9. Linjat në buzën tuaj të sipërme

Every Wrinkle on Your Face Sends a Message About Your Health, Here Are 15 Things They Reveal\]

Zhvillimi i vijave vertikale të thella në buzën tuaj të sipërme është një dukuri e rregullt tek duhanpirësit. Edhe pse buzët bëhen më pak të fryrë dhe më të defluar ndërsa plakemi, shkaku kryesor i linjave vertikale të buzëve është pirja e duhanit dhe ekspozimi i tepërt i diellit. Lëvizjet përsëritëse si pirja përmes një kashte gjithashtu kontribuojnë në shfaqjen e këtyre linjave.

Sidoqoftë, rrudhat e buzëve shoqërohen gjithashtu me shpretkën dhe ato mund të tregojnë një shpretkë të dobët. Përmirësimi i dietës suaj me një larmi perimesh, duke përfshirë karrota dhe rrepë, mund të jetë e dobishme për shëndetin e shpretkës suaj.

10. Linjat e qafës

Every Wrinkle on Your Face Sends a Message About Your Health, Here Are 15 Things They Reveal

Linjat e qafës janë dukuri natyrore dhe ato bëhen më të spikatura ndërsa ne plakemi. Mund të jenë rezultat i mbipeshes, dhe ato gjithashtu mund të sinjalizojnë çështje shëndetësore me gjëndrën tiroide. Linjat e qafës janë të lidhura me gjëndrën tiroide dhe mund të tregojnë se diçka nuk është në rregull.

Shëndeti i gjëndrës tiroide mund të përmirësohet duke marrë pilula të zinkut dhe duke zvogëluar marrjen e glutenit në dietën tuaj. Sidoqoftë, nëse gjendja e gjëndrës tiroide duket se po keqësohet me kalimin e kohës, është më mirë të kërkoni kujdes mjekësor.

Shpërndaje me të tjerët!

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *