Ushqimet që ju bëjnë të humbni gjumin

1.Çokollata
Image result for chocolate
Ky është një lajm i trishtuar për të gjithë dashamirët e çokollatës. Fatkeqësisht, një porcion me sheqer natën vonë është vërtet e keqe për gjumin tuaj. Kjo është për shkak se kakao, nga e cila është krijuar çokollata përmbanë shumë kafeinë. Kjo ndikon që të prish ciklin e gjumit dhe të rris aktivitetin e trurit. Si një burim natyral i sheqernave që nuk përmbajnë ndonjë kafeinë, frutat kënaqin dëshirën tuaj të sheqerit dhe sigurojnë që të keni një gjumë të shkëlqyeshëm të natës!

2.Ushqimi dhe sosi djegës
Image result for spicy food
Ushqimet djegës rrisin temperaturën e trupit tuaj, e cila nga ana tjetër rrit shpejtësinë e qarkullimit të gjakut tuaj. Nëse ndjeheni të ngrohtë dhe rrahjet e zemrës rriten, do të keni një kohë të vështirë të ndjeheni të përgjumur. Lini ushqimin pikant për mëngjes ose drekë kur keni nevojë për më shumë energji.

3.Pizza
Image result for pizza
Kombinimi i djathit yndyror dhe salcës acidike në pica është katastrofike për gjumin tuaj. Ka shumë të ngjarë të shkaktojë thartirë dhe fryrje të stomakut, gjë që do të bëjë që përpjekjet tuaja për të fjetur plotësisht të kota.

4.Çaji i gjelbër
Ju mund të habiteni kur e dëgjoni këtë, pasi çaji në përgjithësi qetëson natyrshëm dhe ne gjithmonë themi se sa është i shëndetshëm çaji jeshil. Por në realitet, çaji jeshil ka më shumë kafeinë sesa kafeja! Të dy ju bëjnë të ndritshëm dhe nervozë. Provoni të konsumoni çajin jeshil në mëngjes.

5.Ushqimet yndyrore
Nëse keni pasur një darkë shumë të yndyrshme si burritos ose pulë të skuqur, nuk është çudi që nuk mund të flini. Ushqimet yndyrore mund të shkaktojnë fryerje të barkut dhe dispepsi. Në vend që t’ju lënë të këndshëm, ju do të ndiheni shumë të mbushur, gjë që patjetër do të ndërhyjë në gjumin tuaj.

Shpërndaje me dikë që i duhet ky informacion!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *