10 erëzat që shërojnë trupin tuaj

1.Shafrani i Indisë (Turmeriku)
Image result for turmeric
Kurkumina
është përbërësi aktiv që gjendet në shafranin e Indisë. Shafrani i Indisë njihet si një ndihmë e fuqishme antioksiduese, anti-inflamatore dhe ndihmon tretjen e ushqimit. Studimet thonë se madje mund të trajtojë apo parandalojë sëmundjen e Alzheimerit.

2.Xhinxheri (Xhenxhefili)
Image result for ginger
Kjo erëz është njohur prej kohësh për efektet e saj të dobishme, përfitimeve të tretjes, antioksidantë dhe efekteve të buta anti-inflamatore që lidhen me dhimbjen e nyjeve. Disa studime tregojnë përdorimin e tij të mundshëm për parandalimin dhe trajtimin e çrregullimeve kardiovaskulare.

3.Kanella
Një nga erëzat më të vjetra dhe ndër më të përdorurat. Është vërtetuar se gjysma e një lugë çaji deri në 2 lugë çaji në ditë, mund të zvogëlojnë sheqerin në gjak për 20% tek diabetikët. Ka përbërës që ndihmojnë në qarkullimin e gjakut.

4.Rozmarinë
Ndihmon në uljen e reaksioneve alergjike në kongjestionin e hundës dhe sinusit dhe vepron si një antioksidant. Gjithashtu, disa prova tregojnë se era e saj mund të përmirësojë funksionimin e trurit.

5.Hudhra
Ndoshta një nga bimët më të përdorura në gatim, hudhra ka një përbërës të quajtur allicin. Kjo kontribuon si me aromën e saj të fortë ashtu edhe për përfitimet e tij shëndetësore. Provat e lidhin hudhrën me shëndetin e rritur kardiovaskular, kolesterolin më të ulët (ndoshta deri në 9%) dhe një ulje të presionit të gjakut 5%. Shtë gjithashtu një antioksidant dhe ka efekte antibakteriale.

6.Speci i kuq
Image result for CAYENNE PEPPER
Kjo erëz ndihmon në uljen e dhimbjeve të nyjeve, si dhe në rritjen e djegies së yndyrës dhe uljen e oreksit.

7.Karafil
Image result for karafil
Kjo farë e vogël përdoret për të parandaluar ose lehtësuar ndërtimin e gazit, për të rritur acidin klorhidrik në stomak i cili ndihmon në tretje, lufton zbaticën e acideve dhe ndihmon në thithjen e B12, kalciumit, hekurit dhe proteinave.

Shpërndaje me dikë që ka nevojë për këtë informacion!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *