6 produkte të barnave që funksionojnë njësoj si trajtimet e shtrenjta të bukurisë

Aspirin dhe lëng limoni për thembrat e plasaritura

Thjesht merni 10 pilula të aspirinës në një pluhur dhe shtoni pak lëng limoni për ta bërë si një gell. Pastaj aplikoni përzierjen me një pambuk mbi thembrat tuaja të dëmtuara. Përdorni një qese plastike për të siguruar pambukun në këmbët tuaja dhe lëreni të qëndrojë gjatë natës. Kjo procedurë do t’ju ndihmojë të shfarosni qelizat e vdekura të lëkurës dhe ta bëni lëkurën në këmbët tuaja më të butë .

Listerina për sqetulla të djersitura

Listerina njihet për pastriminin e gojës, por ka mënyra më interesante për ta përdorur. Përmban trumzë, eukalipt dhe alkool që të gjithë kanë veti antiseptike, dhe mund t’ju ​​kursejë në shumë situata të pakëndshme. Për shembull, mund të zëvendësojë deodorantin tuaj dhe t’ju ndihmojë të ndaloni djersën e tepërt nën sqetull. Aplikoni pak Listerine duke përdorur një pambuk, fërkojeni nën sqetullat tuaja të pastra dhe të thata dhe shijoni freskinë gjatë gjithë ditës!

Vazelinë për aknet
Përveç aplikimit të saj në buzët tuaja, ju mund të përdorni vazelinën në faqet tuaja për të shëruar aknet. Krijon një pengesë në lëkurën tuaj e cila nuk lejon që lagështia të shpëtojë dhe ndihmon që lëkura juaj të riparohet dhe të shërohet në mënyrë natyrale.

Pluhur për fëmijë për qerpikët


Ky produkt i lirë është në gjendje t’ju kursejë para për të blerë bojë për vetulla. E tëra çfarë ju duhet të bëni është të aplikoni bojë për vetulla, më pas vendosni pluhur për fëmijë mbi qerpikët tuaj!

Sudokrem për djegie nga dielli

Sudokremi mund të përdoret si një hidratues i trashë që mund të shpëtojë lëkurën tuaj nëse e keni djegur jashtë në diell të nxehtë. Ky lloj i dëmtimit të lëkurës mund të shkaktojë shumë dhimbje, por kjo krem ​​është në gjendje ta lehtësojë atë. Është gjithashtu në gjendje të parandalojë që plagët të shfaqen pas shërimit të djegies.

Ngjitës për lythat

Lythat shkaktohen kryesisht nga një virus, por zakonisht mund të hiqen pa ndonjë trajtim mjekësor. Ngjitësat mund të jetë një ndihmë e shkëlqyeshme në heqjen e tyre. E tëra çfarë ju duhet të bëni është të aplikoni një pjesë të vogël të shiritit të ngjitësit në majë të lythit dhe ta lini atë.

Shpërndaje me dikë që i duhet ky informacion!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *