Ushqimet që e bëjnë trupin tuaj të nuhasë shkëlqyeshëm

Ne kemi  krijuar një listë të ushqimeve që ndikojnë më shumë në erën e trupit tuaj.

Ujë apo Birrë


Pirja e ujit ndihmon trupin të largojë toksinat që shkaktojnë erë të keqe të trupit. Ndërsa pirja e birrës mund të duket se është një mënyrë e mirë për t’u çlodhur pas punës së një dite, por ajo në të vërtet mund të shkaktojë erë të keqe të trupit.

Jogurt apo qumësht


Përbërësi e pranishëm në jogurt ulin sasinë e komponimeve sulfite që shkaktojnë erë. Gjithashtu, vitamina D e pranishme në jogurt ndihmon në luftimin e baktereve të pranishme në gojë, duke larguar kështu frymën e keqe. Qumështi nga ana tjetër përmban “kolinë” e cila mund të shkaktojë erë të keqe të trupit.

Lëng limoni apo verë


Pirja e verës mund të duket si një mënyrë e mirë për të shijuar mbrëmjet tuaja. Në vend të kësaj provoni të pini limon me ujë. Limonët ndihmojnë në detoksin e trupit për shkak të vetive të tij të larta antioksiduese, ndërsa uji në lëng shpërthen nga toksinat e lëshuara.

Çaj bimor apo kafe


Çaji bimor është një burim i shkëlqyeshëm i antioksidantëve. Sa më pak toksina të trupit, aq më mirë do ti vie era trupit tuaj. Kafeja ose ndonjë pije e kafeinizuar nga ana tjetër mund të shkaktojë erë të trupit.

Mollë apo lulelakër


Për shkak të vetive natyrore të pastrimit, mollët ndihmojnë kundër aromave të këqija. Lulelakra nga ana tjetër përmban “kolinë”, një lëndë ushqyese me vitaminë B e cila mund të shkaktojë erë të keqe të trupit.

Portokalli apo kungulli


Portokallet mbajnë erë të shkëlqyeshme dhe thithen lehtësisht nga trupi, duke ju dhënë kështu një mënyrë të shpejtë për të përmirësuar erën tuaj të përgjithshme. Nga ana tjetër, kungulli përmban kolinë i cili metabolizohet në trimetilaminë. Akumulimi i tij në trup mund të shkaktojë erë të keqe të trupit.

Shpërndaje me dikë që mund ti ndihmojë ky informacion.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *