7 mënyra se si jastëku juaj mund të ndikojë në shëndetin tuaj

 

  1. Mund të keni dhimbje në qafë.

7 Ways Your Pillow Could Be Affecting Your Health

Nëse e mbani kokën të përkulur për një kohë të gjatë, kur flini, mund të shkaktojë siklet. Dhe në varësi të pozicionit tuaj të gjumit, ka rëndësi gjithashtu se sa i fortë është jastëku juaj. Sepse nëse është shumë e butë ose shumë e fortë për ju, mund të shkaktojë dhimbje në qafë.

 

  1. Mund të keni dhimbje prapa.

7 Ways Your Pillow Could Be Affecting Your Health

Mënyra  se si ju mbështetni kokën qafën dhe shpatullat gjithashtu mund të ndikojë në mënyrën se si ndihet shpina. Rregullimi jo i duhur gjatë gjumit mund të përkeqësojë dhimbjen e shpinës.

 

  1. Mund të filloni të keni dhimbje koke.

7 Ways Your Pillow Could Be Affecting Your Health

Gjumi në llojin e gabuar të jastëkut gjithashtu mund të çojë në dhimbje koke. Nëse jastëku juaj nuk ofron mbështetje të duhur, qafa juaj mund të qëndrojë në të njëjtën pozitë të pakëndshme ndërsa flini. Kjo mund të shkaktojë tendosje të qafës tuaj, duke rezultuar në një dhimbje koke.

 

  1. Mund të keni një reaksion alergjik.

7 Ways Your Pillow Could Be Affecting Your Health

Nëse keni probleme për të fjetur, sy të gërvishtur dhe dhimbje koke  ose nëse teshtitni dhe ndjeheni të lodhur gjatë ditës  do të ishte më mirë që të tërhiqni vëmendjen tuaj në jastëkun tuaj dhe ta pastroni. Ju duhet ta lani atë rregullisht nëse dëshironi të shmangni zhvillimin e alergjive. Arsyeja për këtë janë marimangat e pluhurit, për të cilët shumë njerëz janë alergjikë ndaj tyre. Simptoma të tjera mund të përfshijnë probleme të astmës, ekzemës dhe sinusit.

 

  1. Ju mund të filloni të humbni gjumin.

7 Ways Your Pillow Could Be Affecting Your Health

Pavarësisht nëse janë alergjitë që ju mbajnë gjatë natës apo dhimbja e  qafës në një jastëk të keq mund të jetë arsyeja pse nuk po merrni gjumë të mjaftueshëm cilësor. Kjo do të thotë që trupi juaj nuk ka kohë të mjaftueshme për tu rimbushur. Dobësimi i gjumit mund të shkaktojë një gamë të gjerë problemesh nga ndikimi në aftësitë tuaja të të menduarit deri në rritjen e rrezikut tuaj të diabetit, mbipeshes dhe presionit të lartë të gjakut.

 

  1. Mund të keni probleme të lëkurës.

7 Ways Your Pillow Could Be Affecting Your Health

Kur flini në stomak ose në anën tuaj, fytyra juaj vjen në kontakt me jastëkun e jastëkut. Kështu që të gjitha bakteret, fshihen në jastëk. Ata mund të irritojnë lëkurën tuaj dhe të shkaktojnë puçrra dhe puçrra.

 

  1. Ju mund të gërhitni.

7 Ways Your Pillow Could Be Affecting Your Health

Një jastëk i pakëndshëm ose një jastëk i fortë që shtyn kokën përpara mund të ju bëjë që të gërhiteni. Dhe nëse jeni alergjik ndaj marimangave të pluhurit, inflamacioni në hundë dhe fyt mund të bllokojë rrugët e frymëmarrjes tuaj, duke ju bërë kështu gërhitje.

 

A keni vënë re se si jastëku juaj ndikon në gjumin tuaj? Ju lutemi ndani mendimet tuaja në komente!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *