7 Bimët që funksionojnë më mirë se sa barnat

 

Marihuana mjekësore

Weed is legal now, so why use medical marijuana? | Maple

Marihuana mjekësore mund të trajtojë dhe shërojë shumë sëmundje dhe çrregullime të ndryshme, duke e bërë atë një nga bimët më të gjithanshme, të fuqishme të njohura për njeriun. Sipas studimeve, ajo mund të trajtojë glaukomën, të përmirësojë shëndetin e mushkërive, të ndalojë konfiskimet, të shërojë kancerin, të ulë ankthin, të ngadalësojë përparimin e Alzheimerit, lehtëson dhimbjet, ndalon spazmat e muskujve, ndihmon të sëmurët nga PTSD, lehtëson dhimbjet e artritit dhe shumë më tepër. Studime të tjera madje kanë zbuluar se marihuana mund të ndihmojë në shërimin e eshtrave të thyer. Siç mund ta shihni, kanabisi ka potencialin për të kuruar njerëzit nga sëmundje të ndryshme, dhe pa efektet anësore të këqija nga ilaçet pa recetë.

Kakao

How to Roast Fine Cacao: A Beginner's Guide - Perfect Daily Grind

Fillimisht, kulturat e lashta si “Aztecs”  përdorën kakao për qëllime medicinale, dhe ata madje e përdorën atë si monedhë, sepse ata i konsideronin farat shumë të vlefshme. Njerëzit Guna të Panamasë verilindore pinë kakao deri në pesë herë në ditë, dhe nuk kanë pothuajse asnjë rast të regjistruar të hipertensionit. Në Amerikë dhe kombet e tjera të perëndimit, shumica e njerëzve njohin kakaon nga baret e karameleve, por për fat të keq, shumica e ëmbëlsirave sot përmbajnë 10% ose më pak kakao, dhe shumica e përbërësve janë përpunuar shumë.

Shafran i Indisë

Turmeric and Curcumin: Health, Spice, and Supplement Information ...

Shafran i Indisë ka origjinë nga India, dhe përmban shumë antioksidantë që mund të shërojnë trupin e njeriut. Studimet kanë zbuluar se ai mund të luftojë kancerin, të ndalojë formimin e radikalëve të lirë, të ndalojë inflamacionin, të parandalojë sëmundjet e zemrës, të lehtësojë dhimbjet e artritit, të ndalojë dispepsi dhe djegien e zemrës, madje të parandalojë diabetin.

Lavender

Essential oils for babies: Safety and use

Lavender është ndoshta më i njohur për efektin e tij të jashtëzakonshëm qetësues në mendje, shumë njerëz përdorin vaj livande për të fshirë lëkurën kur ndjehen të stresuar ose në ankth. Përveç ndihmës në problemet mendore, livando mund të përdoret për të lehtësuar dhimbjet në të gjithë trupin, nga dhimbja e kokës deri tek spërkatjet  dhe madje deri tek djegiet e vogla. Studime të tjera madje kanë zbuluar se janë efektive në trajtimin e çështjeve të tretjes dhe infeksioneve të kërpudhave.

 

Oregano

Oregano essential oil: 10 health benefits and how to use it

Oregano, një bimë e fuqishme antimikrobiale, përmban shumë vitamina dhe minerale, si dhe antioksidantë. Studimet kanë zbuluar se mund të forcojë shëndetin e sistemit imunitar,  të zvogëlojë inflamacionin, të trajtojë infeksionet e sipërme të frymëmarrjes dhe madje të luftojë kancerin.

 

Piper i zi

Black Pepper Crushed - Anthony The Spice Maker

Piperi i zi, përdoret më së shpeshti për të shëruar problemet gastrointestinale, por gjithashtu mund të lehtësojë dhimbjen e kokës dhe dhimbjet e muskujve, të trajtojë të ftohtin e zakonshëm, madje dhe të largojë nga mushkonjat.

 

Oriz i kuq maja

Top Grade Ep Standard Monascus Purpureus Red Yeast Rice Function ...

 

Në kulturën kineze, njerëzit përdorin orizin e majave të kuqe si ushqim dhe ilaç. Orizi i majave të kuqe përmban disa nga të njëjtat veti si medikamentet e statinës me recetë të përdorura për të ulur kolesterolin. Një prej këtyre kimikateve quhet monacolin K, e cila ka të njëjtat veti kimike si ilaçi Mevacor. Shumë studime kanë treguar që orizi i majës së kuqe mund të ulë në mënyrë efektive nivelin e kolesterolit dhe trigliceridet në gjak.

Shpërndaje me dikë që mund ti ndihmojë ky informacion!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *