Ekspertët rekomandojnë 6 lloje të vajit që ua largojnë rrudhat

 

Vaj avokado

Avocado oil for skin: 8 benefits and how to use it

Vaji i avokados është i pasur me acide yndyrore, yndyrna omega dhe vitaminë A, të cilat janë të gjitha ushqyese për lëkurën . Jo vetëm që është një hidratues i shkëlqyeshëm, por vaji i avokados përmban minerale dhe antioksidantë që mbrojnë fytyrën tuaj nga rrezet ultravjollcë të diellit, që është një nga shkaqet kryesore të rrudhave.

Për të përdorur vaj avokado, kombinoni:

2 lugë vaj avokado

3-4 pika vaj esencial të lules si trëndafili ose livando

Vendosini ato në një kavanoz 1-ons. Shkundni butësisht përmbajtjen për t’i përzier ato përpara se t’i aplikoni në fytyrën tuaj.

 

Vaj limoni

Lemon Oil | WWW.OMBUTTERS2.COM

Vaji i limonit përdoret për trajtimin e akneve dhe çështjeve të kërpudhave. Shtë gjithashtu një vaj i përdorur në shumë produkte kundër plakjes për shkak të vetive të larta antioksiduese dhe antimikrobike që ai përmban. Për shkak se është një vaj shumë i përqendruar, vajrat thelbësorë të limonit duhet së pari të hollohen në një vaj bartës siç është rrushi, kokosi ose vaji i ullirit. Studimet kanë zbuluar gjithashtu se vajrat e agrumeve reagojnë ashpër në lëkurën tuaj kur ekspozoheni në diell, kështu që është më mirë t’i përdorni ato gjatë natës.

 

Në një shishe 50 ml, përzieni:

50 ml vaj bartës (ne rekomandojmë vaj ulliri ekstra të virgjër )

3-5 pika vaj limoni

Shkundni butësisht shishën përpara se të përdorni përmbajtjen e saj në lëkurën tuaj. Për rezultatet më të mira, përdorni atë vetëm gjatë natës.

 

Vaj livander

6 Reasons to Use Lavender Oil for Skin | 100% PURE

Era e livandës nxit relaksim total, dhe i njëjti efekt shihet edhe në linjat e imëta dhe rrudhat. Me nivele të larta të antioksidantëve, vetive antimikrobike dhe antibakteriale, vaji esencial i livandës bën mrekulli për puçrrat dhe rrudhat.

Në një kavanoz ose tas të vogël, kombinoni:

Disa pika vaj esencial të livandës së pastër

Vaj ekstra i virgjër kokosi (ose ndonjë vaj bartës tjetër që preferoni)

Shkundni butësisht shishën dhe shtojeni në rutinën tuaj të lëkurës.

 

Vaj rrushi

Grapeseed Oil: Is It Healthy For High-Heat Cooking? | Nutrition ...

 

 

 

Vaji i rrushit bëhet nga farat e rrushit të shtypur, zakonisht një nënprodukt i verërave. Farërat janë të pasura me vitamina E dhe yndyrna të pasiguruara, duke e bërë atë një vaj ushqyes për lëkurën tuaj që të përthithet.

Ju mund të aplikoni vaj rrushi direkt në lëkurën tuaj dhe masazhoni derisa të përthithet.

 

Vaj i farës së karrotës

Difference Between Carrot Seed oil , Carrot Oil, Carrot Seed ...

Vaji i farës së karrotës është një vaj esencial i marrë nga farat e karrotës me presion të ftohtë. Vaji është i pasur me veti anti-inflamatore dhe antimikrobike dhe është zbuluar se ka edhe veti anti-plakje. Me nivele të larta të antioksidantëve, vaji gjithashtu hidraton dhe përtërin. Ashtu si vajrat e tjerë esencialë, vaji i farës së karrotës duhet së pari të hollohet në një vaj bartës përpara se ta fërkoni në lëkurë.

Për të përdorur vajin e karotës, kombinoni:

2 lugë çaji vaj zgarë, të tilla si bajame ose avokado

2 pika vaj të farës së karrotës

Përdorni gishtat ose një jastëk pambuku për të aplikuar vajin në lëkurën tuaj.

 

Vaj ulliri

Extra virgin olive oil: Portugese olive oil omics for authenticity

Ne e dimë që vaji i ullirit është “jetë” për përbërësi thelbësor italian për makarona, pica dhe salcë sallate. Por ullinjtë janë të pasura me vitamina hidratues dhe antioksidantë, duke i bërë ata një kandidat të shkëlqyeshëm për uljen e rrudhave dhe linjave të imëta.

 

Thjesht zhyt një top pambuku në:

Vaj ulliri ekstra i virgjer

Disa pika lëng të freskët limoni (opsionale)

Lyeni shtupën e pambukut mbi fytyrën tuaj para se të shkoni për të fjetur.

 

Cilin vaj jeni i gatshëm të provoni? Ne do të donim të dëgjonim zgjedhjen tuaj dhe të shihni rezultatet!

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *