Mjekët shpjegojnë se çfarë ndodh në trupin tuaj kur nuk keni lëvizje të rregullta të zorrëve

 

Ndryshimet në dietën tuaj

Nëse jeni duke udhëtuar ose me pushime, mund të merrni kapsllëk. Ndryshimi i papritur i dietës dhe modifikimi i aktiviteteve ndikojnë në ngrënien tuaj. Ju mund të mos jeni duke ngrënë aq të shëndetshëm sa zakonisht, ose mund të hani më pak se zakonisht. Të gjitha këto gjëra ndikojnë në sistemin tuaj të tretjes, i cili nga ana tjetër prish funksionin e zorrëve.

 

Jo konsumim I mjaftueshëm i fibrave

Fibrat ngërthen zorrën tuaj, e zbut atë dhe e bën më të lehtë kalimin, në mënyrë që të mos merrni kapsllëk. Ushqimet me fibra janë thelbësore për lëvizjet normale, të shëndetshme për zorrët.

 

Nuk pini ujë të mjaftueshëm

Here are the real 'drinking water' reminders you need | The Times of India

Uji ndihmon sistemin tuaj të tretjes duke e mbajtur sistemin tuaj të tretjes të funksionojë mirë.

 

Mungesa e stërvitjes

Mos ushtrimi është një shkak i rëndësishëm i kapsllëkut. Kur stërviteni, normat e zemrës dhe frymëmarrjes tuaj marrin një kah tjetër, dhe kjo bën që sistemi juaj tretës, veçanërisht zorrët, të punojnë dhe të kalojnë një jashtëqitje.

 

Stresi

Truri dhe zorra juaj janë të lidhura. Ju e keni përjetuar këtë kur ndjeheni nervoz dhe e ndjeni atë në zorrën tuaj. Stomaku juaj ngushtohet, dhe ju humbni oreksin tuaj. Efekti i stresit dhe ankthit në zorrën tuaj është diçka që mjekët sapo kanë filluar të kuptojnë më shumë.

Kur jeni nervoz, ju mund t’i rezistoni kërkesës për të patur një lëvizje të zorrëve. Ose, mund të keni diarre kur jeni nervoz, gjë që shqetëson rregullsinë e lëvizjeve të zorrëve dhe shkakton kapsllëk.

 

Tiroide nënvepruese

Thyroid Dysfunction Can Be Mistaken for Mental Illness | Arundel Lodge

Hipotiroidizmi ngadalëson funksionet natyrale të trupit tuaj. Një efekt anësor i tij është kapsllëku. Mungesa e hormonit të duhur tiroide bën që muskujt tuaj të zorrëve të ngadalësohen, gjë që shkakton kapsllëk.

 

 

Si të romotoni një lëvizje të zorrëve kur keni kapsllëk

 

Nëse nuk mund të keni një lëvizje të zorrëve, jeni të pakëndshëm dhe të fryrë. Këtu janë tre sugjerime efektive për lehtësimin pothuajse të menjëhershëm të kapsllëkut.

 

Ujë të ngrohtë limoni

Benefits of lemon water: Everything you need to know | Well+Good

Ngrohni një turi gjysmë ujë dhe gjysmë lëng limoni. Pini atë para gjumit dhe pastaj përsëri kur zgjoheni në mëngjes. Vazhdoni ta provoni këtë për dy ditë. Sigurohuni që ta shpëlani gojën më pas, pasi limoni mund të jetë i ashpër në smaltin e dhëmbëve tuaj.

 

Vaj ulliri

Drink a glass of olive oil every day – the Mediterranean way to a long life

Merrni një lugë çaji vaj ulliri në mëngjes ndërsa stomaku juaj është bosh për të rigjeneruar sistemin tuaj tretës dhe për të stimuluar zorrët tuaja. Vaji ju bën më të lehtë që ushqimet e pa tretura të kalojnë nëpër zorrët tuaja.

 

Kafe e fortë

How to Make Strong Coffee - The Ultimate Guide | The Red Goat Coffee

Pini një filxhan kafe të fortë pa qumësht. Kafeina do të ndihmojë në stimulimin e zorrëve tuaja.

Shpërndaje me dikë që mund ti ndihmojë ky informacion!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *