Si ta shpëtoni fëmijën tuaj nga kollitjet e rënda

 

Bëni pak qumësht qepë-hudhër.How to Quickly Save Your Child From Severe Coughs

Kjo mund të duket pak bruto, por qepët mund të ndihmojnë në mënyrë efektive për të kuruar një të ftohtë, një kollë, ethet e larta dhe një dhimbje të fytit. Prisni imët 3 qepë të vogla dhe një gjysmë koke hudhër, vendosini rreth një litër qumësht dhe ngroheni. Gatuajeni përzierjen derisa gjithçka të zbutet, më pas hiqeni dhe kullojeni. Mund t’i shtoni pak mjaltë, për të përmirësuar shijen.

 

Lëng ananasiHow to Quickly Save Your Child From Severe Coughs

Ananasi përmban një element të quajtur bromelain, që ka veti të forta anti-inflamatore. Lëngu i ananasit mund të zvogëlojë mukusin në fyt dhe mund të lehtësojë një kollë. Megjithëse, nganjëherë vetëm vetë lëngu mund të mos jetë i mjaftueshëm për ta hequr këtë. Në këtë rast, ju mund të shtoni pak xhenxhefil dhe mjaltë në lëng. Thjesht sigurohuni që fëmija juaj nuk është alergjik ndaj ananasit para se të përdorni këtë metodë.

 

Paketim xhenxhefiliHow to Quickly Save Your Child From Severe Coughs

Ky ilaç i fuqishëm është i lehtë për tu bërë me përbërës që zakonisht janë të pranishëm në çdo familje. Ju duhet të kombinoni pak miell, mjaltë dhe vaj ulliri, me një lugë xhenxhefil të bluar (ose pluhur xhenxhefili). Vendosni pak nga përzierja në një pecetë dhe vendoseni në gjoksin e fëmijës tuaj duke përdorur një fashë. Aplikoni rreth 3 orë para gjumit.

Paralajmërim: Mos e përdorni këtë tek fëmijët me lëkurë të ndjeshme, për të shmangur acarimin.

 

Qumësht me shafran të Indisë

How to Quickly Save Your Child From Severe Coughs

Qumështi i shafran i Indisë është një ilaç natyral për të ftohurën dhe kollën që erdhi nga India dhe është i njohur mirë për vetitë e tij antiseptike. Për ta bërë atë, do të duhet të ngrohni pak qumësht dhe një lugë pluhur shafran i Indisë në të. Përziejeni mirë dhe jepjani fëmijës tuaj para gjumit.

 

Dush me avullHow to Quickly Save Your Child From Severe Coughs

Një dush me avull mund të ndihmojë në lehtësimin e një kolle gjatë natës, pasi ndihmon në lirimin e mukusit dhe mbingarkesës pas kollës. Mund ta lëshoni ujin e nxehtë të dushit, të mbyllni banjën dhe të prisni derisa dhoma të avullohet. Atëherë fëmija juaj është gati të bëjë dush. Për rezultate më të mira, mund të shtoni edhe disa pika vaj eukalipt në avullin e dushit.

 

Përzieni bananen me, ujë dhe mjaltëHow to Quickly Save Your Child From Severe Coughs

Ky ilaç është në gjendje të qetësojë kollën e bronkitit. Së pari do t’ju duhet të zieni pak ujë, pastaj qëroni bananet dhe shtypini ato në një pjatë. Vendosini në një tenxhere dhe hidhni sipër tyre ujë. Lëreni të pjerrët për 30 minuta. Pastaj lëreni përzierjen të ftohet dhe shtoni një lugë mjaltë. Jepni 100 ml të tij fëmijës tuaj 4 herë në ditë.

A keni ilaçet tuaja shtëpiake që përdorni për të kuruar një kollë ose një të ftohtë? Le të ndajmë këshillat tona në seksionin e komenteve!Shpërndaje me një prind këtë informacion!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *