5 mrekulli që një dush i ftohtë mund të bëjë për lëkurën tuaj

 

  1. I jep lëkurës tuaj një shkëlqim të shëndetshëm.

How To Get Glowing Skin In 9 Easy Steps | Goop

Dushet e ftohta ndihmojnë në rritjen e qarkullimit të gjakut. Për fytyrën tuaj, kjo mund të nënkuptojë një pamje të freskët rrezatuese. Nuk keni nevojë të jeni në dush  për një kohë të gjatë për ta bërë lëkurën tuaj më të ndritshme. Mjafton edhe 6 min për të parë ndryshimin e lëkurës suaj.

 

  1. Parandalon plakjen e lëkurës.

Healthy Habits to Prevent from Skin Aging | by Metro Hospital | Metro Heart Health | Medium

Zakoni i dusheve të ftohta të përditshme ndihmon lëkurën tuaj të qëndrojë më e re për një kohë më të gjatë. Uji i ftohtë aktivizon sistemin tuaj nervor dhe trupi juaj lëshon hormone dhe kimikate të trurit që luftojnë stresin. Studimet sugjerojnë që stresi psikologjik ka një ndikim të drejtpërdrejtë në plakjen e lëkurës dhe ndikon negativisht në shumë sisteme në trup.

 

  1. Parandalon problemet e lëkurës të lidhura me stresin.

Pimples on the chin, read these hacks to get rid of them - Stress BusterNjë dush i ftohtë dërgon një sasi dërrmuese impulsesh elektrike në tru dhe stimulon çlirimin e “hormoneve të lumtur” ose endorfinave. Kur këto kimikate lëshohen nga trupi, nivelet e stresit tuaj bien dhe do të jeni më pak të prirur të përjetoni një numër problemesh të lëkurës si aknet, psoriaza dhe dermatiti.

 

  1. Shtrëngon poret.

5 Wonders a Cold Shower Can Do for Your Skin

Ndërsa uji i nxehtë mund të heq disa nga vajrat mbrojtës që bën lëkura juaj, uji i ftohtë do të minimizojë përkohësisht poret tuaja. Ndihmon gjithashtu në dhënien e gjallërisë së fytyrës tuaj dhe rrit shkëlqimin e lëkurës tuaj. Për shkak se uji i ftohtë mund të shkaktojë ngjeshjen e enëve të gjakut, fytyra mund të duket më pak e fryrë ose e kuqe.

 

  1. Heq siklet nga disa gjendje të lëkurës.

5 Wonders a Cold Shower Can Do for Your Skin

Ndërsa dushet e nxehta mund të ndezin lëkurën, duke shkaktuar skuqje, kruajtje, madje edhe lëkurë, uji i ftohtë bën saktësisht të kundërtën. Për ata që vuajnë nga kruarja e lëkurës, dushet me ujë të ftohtë mund t’ju ndihmojnë të kapërceni ndjesinë e gërvishtjes. Ftohja e lëkurës duke marrë dushe të ftohta ndihmon gjithashtu në uljen e kruajtjes intensive të shkaktuar nga psoriaza, sipas një studimi.

Zakonisht bëni dush në ujë të nxehtë apo të ftohtë? A keni vërejtur se si ndikon në lëkurën tuaj?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *