Disa trike interesante për ta bërë trupin tuaj të ndihet si i ri

Provoni lëng rrushi për të shëruar migrenën tuaj.

Nëse vuani nga migrena dhe po kërkoni një mënyrë më të natyrshme për të ndaluar dhimbjen e pashpresë, atëherë lëngu i rrushit është përgjigja. Pra, në minutën që ndjeni një migrenë që ju  vie, merrni pak lëng rrushi për ta parandaluar atë.

 

Lëngu I rrushit është I pasur me vitaminë C, vitaminë A dhe vitaminë B2, ato mund t’ju ndihmojnë të ndaloni sëmundjen e migrenës. Le ta shkatërrojmë për ju. Vitamina B2, e njohur ndryshe si riboflavin e cila është përgjegjëse për trajtimin e migrenës, ndihmon në balancimin e kimikateve në tru dhe vepron si një antagonist hekuri për të zvogëluar nivelin e hekurit në gjakun tuaj që mund të shkaktojë migrenë.

 

 Hani salmon për të ndihmuar flokët tuaj të rriten shkëlqyeshëm dhe të shëndetshëm.

Flokët e shëndetshme janë diçka që të gjithë ne ëndërrojmë.Kjo nuk është vetëm ajo që ju vënë në skajet e flokëve tuaj, por edhe atë që ju hani. Ky mashtrim kryesor është salmoni. Salmoni është i pasur me vitaminë D dhe me acide yndyrore omega-3 të cilat janë thelbësore për të mbajtur flokët dhe lëkurën e kokës të hidratuar.

 

 Ju mund të hiqni kile shtesë duke pirë ujë limoni + kripë.

Është një fakt i njohur se uji limoni është i shëndetshëm për ju, por shumica e kohës nuk është thjesht aq e shijshme sa një gotë me lëng portokalli apo edhe një pije energjie. Limoni dhe kripa janë 2 përbërësit magjik që ndihmojnë të nxjerrni toksina nga trupi juaj dhe ndihmoni të hiqni kilet shtesë mjaft shpejt. Kjo për shkak se rrit lëvizjet e zorrëve dhe ul oreksin tuaj, duke eliminuar marrjen e tepërt të kalorive.

 

 Hani mëngjesin tuaj brenda 30 minutave të para pasi të zgjoheni.

Menjëherë pasi ta keni pasur limon dhe ujë të kripur menjëherë sapo të zgjoheni, është e rëndësishme që mëngjesin tuaj ta merrni brenda gjysmë ore pasi të keni hapur sytë. Edhe kur nuk ndihesh i uritur, mungesa e mëngjesit është një gabim i madh sidomos kur përpiqesh të humbësh ose të mbash peshën. Sipas Regjistrit Kombëtar të Kontrollit të Peshës, më shumë se 70% e njerëzve që ishin në një dietë të suksesshme hëngrën mëngjesin brenda gjysmë ore pas zgjimit.

 

Kjo është për shkak se metabolizmi juaj është relativisht i ngadalshëm kur fle dhe zgjat një orë që të fillojë të punojë me një ritëm normal. Pra, të hahet mëngjesi përpara se metabolizmi juaj të jetë tërësisht i zgjuar, do t’ju bëjë të ndiheni më të plotë për një kohë më të gjatë dhe do t’ju pengojë të hani një mëngjes më të rëndë ose një darkë më të madhe më vonë gjatë ditës.

 

 Zbardhini dhëmbët duke përdorur fruta.

Luleshtrydhet mund të ndihmojë në zbardhjen e dhëmbëve tuaj dhe për të hequr njollat ​​e kafesë dhe verës.

Mollat ​​veprojnë si heqës natyral të njollës sepse ndihmojnë në prodhimin e më shumë pështymës në gojën tuaj dhe shërbejnë si agjent “vetë-pastrues”.

Portokalli ndihmojnë për të neutralizuar aciditetin e gojës tuaj që shkakton prishjen e dhëmbëve.

Cila nga këta trike do të donit të provonit? Nëse keni ndonjë trik shëndetësor edhe ju ose këshilla për të na ofruar, ne do të donim ti shkruani ato në komentet!

Leave a Reply