Disa ushqime më të mira për trurin e fëmijëve

Disa “ushqime të trurit” mund të ndihmojnë në rritjen e trurit të një fëmije – plus përmirësimin e funksionit të trurit, kujtesën dhe përqendrimin.

Salmon
Peshqit yndyror si salmon janë një burim i shkëlqyeshëm i acideve yndyrore omega-3 DHA dhe EPA – të dyja thelbësore për rritjen dhe funksionimin e trurit, thotë Andrea Giancoli, MPH, RD, një nutricionist në Los Angeles dhe zëdhënës i ADA.

Vezë
Vezët janë të njohura si një burim i shkëlqyeshëm i proteinave – por të verdhat e vezëve janë gjithashtu të mbushura me kolinë, e cila ndihmon zhvillimin e kujtesës.

Gjalp kikiriku

“Kikirikët dhe gjalpi i kikirikut janë një burim i mirë i vitaminës E, një antioksidant i fuqishëm që mbron membranat nervore – plus tiaminin për të ndihmuar trurin dhe sistemin nervor të përdorin glukozën për energji”, thotë Giancoli.

Drithërat

Fibra ndihmon në rregullimin e lëshimit të glukozës në trup, shpjegon Giancoli. “Drithërat e plota kanë gjithashtu vitamina B, të cilat ushqejnë një sistem nervor të shëndetshëm”.

Tërshëra

E ngarkuar me fibra, tërshëra mban trurin e një fëmije të ushqyer gjatë gjithë mëngjesit në shkollë. Vezët gjithashtu janë burime të mira të vitaminës E, vitaminave B, kaliumit dhe zinkut – të cilat bëjnë që trupat dhe trurin tonë të funksionojë me kapacitet të plotë.

Manaferra

Luleshtrydhe, qershi, boronica, manaferra. “Në përgjithësi, sa më e fortë të jetë ngjyra, aq më shumë ushqehen në manaferrat”, thotë Krieger. Manaferrat mburren me nivele të larta të antioksidantëve, veçanërisht vitaminë C, e cila mund të ndihmojë në parandalimin e kancerit.

Fasule

Fasulet janë të veçanta sepse ato kanë energji nga proteina dhe karboni komplekse – dhe fibra – plus shumë vitamina dhe minerale, thotë Krieger. “Këto janë një ushqim i shkëlqyeshëm në tru pasi ata mbajnë energjinë dhe nivelin e të menduarit të një fëmije në kulmin gjatë gjithë pasdites, nëse i shijojnë ata me drekë.”

Qumësht dhe kos
Ushqimet e qumështit janë të mbushura me proteina dhe vitamina B – thelbësore për rritjen e indeve të trurit, neurotransmetuesve dhe enzimave. “Qumështi dhe kosi gjithashtu sigurojnë një grusht më të madh si me proteina ashtu edhe me karbohidrate – burimi i preferuar i energjisë për trurin”, thotë Thayer.

Shpërndaje me një prind!

 

 

Leave a Reply