Çfarë ndodh me trupin nëse hani hudhra çdo ditë?

A e dini se vetitë e dobishme të këtij ushqimi luftojnë sëmundjet dhe ju mbrojnë nga shumë virusë e të ftohura.Më poshtë do t’ju tregojmë, pse ju duhet të hani rregullisht hudhër.

Do të bëheni më tërheqës.


Hudhra i bën burrat më tërheqës. Sidoqoftë, gjithmonë është konsideruar se era e hudhrës dekurajon çdo dëshirë për të komunikuar. Por studimet e fundit dëshmojnë se ky është një gabim. Kufizimi i vetëm është që një burrë duhet të hajë 2 karafil të hudhër, 12 orë para një  takimi në mënyrë që të bëjë përshtypje tek një grua.

Sistemi juaj imunitar do të përmirësohet.


Shkencëtarët kanë konfirmuar se duhet të konsumoni rregullisht hudhra, në mënyrë që të mos merrni sëmundje gjatë dimrit. Kjo është e gjitha sepse përmban një tufë vitaminash, vajra të dobishëm dhe aminoacide. Për më tepër, ajo ka allicin një përbërës organik që vret bakteret.

Presioni juaj i gjakut do të stabilizohet.

Shtoni hudhër në dietën tuaj nëse vuani nga presioni i lartë i gjakut. Zgjeron enët dhe ul presionin arterial. Për të kuruar hipertensionin, duhet të hani 4 karafil të hudhrës çdo ditë. Për më tepër, hudhra ul nivelin e kolesterolit ‘të keq’ në gjak për 10-15%.

Sidoqoftë, mbani në mend se kjo metodë nuk mund të përdoret si terapi e vetme dhe duhet të këshilloheni me mjekun tuaj përpara se të përdorni hudhra ose suplemente dietike.

Kujtesa juaj do të përmirësohet.


Antioksidantët luftojnë kundër oksidimit të tepërt dhe na ndihmojnë të ruajmë rininë. Hudhra e thjeshtë përmban një mori përbërësish që parandalojnë plakjen e trurit. Të moshuarit që e konsumojnë atë zvogëlojnë rrezikun e zhvillimit të sëmundjes së Alzheimerit, ndërsa të rinjtë mund të përmirësojnë kujtesën e tyre dhe të rrisin produktivitetin e trurit.

Flokët dhe lëkura juaj do të përmirësohen gjithashtu.


Flokët: Hudhra promovon rritjen e flokëve duke i bërë ato më të gjata dhe më të trasha. Për të arritur këtë rezultat, duhet ta aplikoni atë në lëkurën e kokës. Për fat të mirë, prodhuesit e kozmetikës kanë mësuar të prodhojnë vaj flokësh hudhre pa erë.

A shtoni hudhër në pjatat që hani apo keni frikë nga era e saj e mprehtë? Shpërndaje me dikë që i duhet ky informacion!

Leave a Reply