6 Sekretet e industrisë së bukurisë nuk duan që ti t’i dini

 

 Mos e mbingarkoni lëkurën tuaj nëse ka një inflamacion.

11 Secrets the Beauty Industry Doesn’t Want You to Know

Shumica e kremrave kundër njollave përmbajnë peroksid benzoyl që thahet lëkurën, e cila përkeqëson inflamacionin dhe rrit prodhimin e sebumit. Alkooli vepron në mënyrë të ngjashme, kështu që nuk do të shpëtoni nga njollat ​​si kjo. Dr Harold Lancer rekomandon të tërhiqni vëmendjen tuaj në zhvarrosjen me acid salicilik ose laktik dhe maska ​​pastrimi me argjilë.

 

Mos  e anashkaloni kurrë qafën tuaj.

11 Secrets the Beauty Industry Doesn’t Want You to Know

Qafa është një pjesë e trupit të një gruaje që i jep moshën pronarit të saj pothuajse menjëherë, kështu që është shumë e rëndësishme të kujdeseni mirë për të. Lëkura këtu është e hollë dhe kërkon kujdes po aq delikate sa fytyra juaj.

 Fërkoni një kub akulli në lëkurën tuaj.

11 Secrets the Beauty Industry Doesn’t Want You to Know

Dermatologu Santa Monica Dr Ava Shamban këshillon që të fërkoni fytyrën me një kub akulli për disa sekonda për të parandaluar një fytyrë të rrudhur. Ky mashtrim i thjeshtë stimulon qarkullimin, dhe lëkura juaj fillon me shkëlqim pozitivisht.

 

Ruani aksesorët e bukurisë si duhet.

11 Secrets the Beauty Industry Doesn’t Want You to Know

Dr Debra Jaliman paralajmëron të mos i ruani artikujt tuaj të bukurisë në banjë, sepse ajri i ngrohtë dhe i lagësht i bën ato të skadojnë më shpejt. Kremrat e fytyrës dhe aksesorët e tjerë të bukurisë që nuk përdorni shpesh duhet të ruhen në frigorifer.

 

Mbani gjithçka të pastër në lëkurën tuaj.

11 Secrets the Beauty Industry Doesn’t Want You to Know

Nuk duhet ta prekni kurrë fytyrën me duar të ndyra. Ndryshoni navllakët e jastëkut të paktën një herë në javë nëse keni një lloj lëkure të thatë ose normal ose një herë në tre ditë nëse lëkura juaj është me vaj. Pastroni herë pas here edhe  ekranin e telefonit tuaj.

 

Mos përdorni pastrime dhe sfungjerë në fytyrë, veçanërisht nëse jeni të prirur për puçrra.

11 Secrets the Beauty Industry Doesn’t Want You to Know

Christie Kidd, një specialist për kujdesin e lëkurës nga Beverly Hills, rekomandon të mos përdorni asnjëherë produkte gërryese për kujdesin e lëkurës (pastrime, sfungjerë, furça) nëse keni puçrra: kjo çon vetëm në inflamacion të rëndë. Secila  lloj lëkure ka nevojë për pastrim delikate pa sapun, dhe për të zvogëluar skuqjen dhe inflamacionin, aplikoni një pastë uji dhe aspirina në njolla.

 

Masazhi i fytyrës do t’ju ndihmojë të heqni qafe qarqet nën sytë tuaj.

11 Secrets the Beauty Industry Doesn’t Want You to Know

Ole Henriksen rekomandon masazh për kullimin e limfave kundër qarqeve nën sy. Procedura stimulon rrjedhën e limfave, lëkura zbutet dhe “qarqet” zhduken. Përveç kësaj, ju mund ta bëni atë edhe në shtëpi  nuk është e vështirë ta mësosh.

Shpërndaje me dikë që mund ti ndihmojë ky informacion!

Leave a Reply