6 alternativa për shëndetin e flokëve tuaja

 

 

Sode buke

10 Shampoo Alternatives You can Find Right in Your Pantry

Në fillim, mund të gjeni që kjo këshillë është pak e paqëndrueshme. Sode buke në flokët tuaj? Mos u shqetësoni, soda e bukës është në të vërtetë një shtresues natyral, që do të thotë se mund të heqë qelizat e vdekura të lëkurës dhe papastërtitë, të zvogëlojë vajin e tepërt dhe të ndihmojë në heqjen e skalpit të kokës nga skalitja dhe kruarja. Në tërësi, ajo detokson butësisht flokët tuaj.

 

Receta: Përdorni 1 lugë gjelle sodë buke për 1 filxhan ujë. Flokët e trashë dhe kaçurrelë mund të kenë nevojë për më shumë sode, ndërsa flokët e hollë dhe të thatë mund të kenë nevojë më pak. Hidheni atë në shishe dhe tundeni derisa soda të tretet. Shtrydhni përzierjen në flokët tuaj të lagur dhe fërkojeni , duke filluar nga rrënjët.

 

 E kuqja e vezës10 Shampoo Alternatives You can Find Right in Your Pantry

E kuqja e vezëve në kokë tingëllon si një çmenduri , apo jo? Megjithatë vezët janë plot me proteina dhe vitamina që flokët tuaj do t’i duan plotësisht. Vezët veprojnë si një surfaktant, duke nxjerrë papastërtitë përgjatë gjatësisë së flokëve tuaj. Ajo gjithashtu punon si një kondicioner për flokët e thatë. Në përgjithësi, ato do t’i lënë flokët tuaj të butë, të pastër dhe me shkëlqim.

 

Receta: Rrahni një vezë në një shishe duke e tundur. Bëni dush dhe derdhni të gjithë vezën në flokët tuaj të lagur. Lëreni të veprojë për 1-3 minuta dhe më pas lajeni me ujë të freskët.

 

Vaj peme çaji

10 Shampoo Alternatives You can Find Right in Your Pantry

Ky është edhe një vaj tjetër që lufton bakteret dhe shëron inflamacionin. Është përdorur për të korrigjuar problemet e lëkurës me shekuj, duke përfshirë zbokthin. Pra, natyrshëm, bën një shampo të mahnitshme kundër zbokthit. Ai largon qelizat e vdekura, vajin shtesë dhe mbetjet e produkteve të tjera. Ai gjithashtu pastron poret tuaja, duke ndihmuar lëkurën tuaj të marrë frymë.

 

Receta: Gjithmonë hollojeni atë me vajra të tjerë, si kokosi ose vaj bajame në një raport 1 me 10. Mund ta përdorni edhe si shpëlarje: përzieni 4-5 pika të vajit të pemës së çajit për çdo larje.

 

Lëng limoniPutting Lemon Juice on My Face Helped Clear Up My Acne - Using Lemon Juice for Acne

Limoni është një central ushqyes dhe një nga alternativat më të lira dhe më të lehta për shampon. Acidi limoni në limon ka veti anti-mikrobike, dhe për shkak të rregulluesit të pH, e bën atë një pastrues të shkëlqyeshëm, veçanërisht për flokët e zbokthit. Mund të funksionojë edhe si një ndriçues natyral.

Receta: Shtrydhni 1 lugë gjelle lëng limoni në 2 gota ujë dhe tundeni. Derdhni përzierjen mbi flokët tuaj, masazhojeni atë për 2-3 minuta, dhe më pas lajeni.

 

 Vaj kokosi10 uses of coconut oil to benefit your hair, skin and health

Vaji i kokosit është një multitasker i vërtetë midis produkteve të bukurisë natyrore dhe përdoret për të gjitha, nga heqja e përbërjes deri te shërbimi si mbrojtje nga dielli. E mbushur me vitamina, stimulon rritjen e flokëve, e ruan atë nga thatësia dhe ju mbron nga ndikimet negative të mjedisit. Parandalon gjithashtu rënien e flokëve dhe ju ndihmon kur trajtoni zbokthin.

 

Receta: Vendosni vaj kokosi natën në flokët e thatë, duke u siguruar që çdo fije të jetë e mbuluar, pastaj mbështilleni me një peshqir dhe lëreni të qëndrojë për 20-30 minuta.

 

 Aloe vera

5 amazing skin-and-hair benefits of aloe-vera gel | The Times of India

A e dini se sa baktere dhe kërpudha jetojnë në kokën tuaj? Epo, për fat të mirë për ne, aloe vera ka shumë veti anti-bakteriale në përbërjen e saj. Mund të shkatërrojë qelizat e vdekura të lëkurës dhe efekti i saj anti-inflamator e bën aloe një kurë të shkëlqyeshme për zbokthin. Ai gjithashtu heq flokët me vaj shtesë, hidraton lëkurën tonë, forcon dhe shëron fijet tona, dhe nxit rritjen e flokëve.

 

Receta: Mund të përdorni xhel të thjeshtë ose të shtoni disa përbërës shtesë për ta bërë më fantastike. Masazhoni xhelin e aloe verës në flokët tuaj, nga rrënja deri tek majat e flokëve. Lani flokët me një krehër me dhëmbë të gjerë. Lëreni këtë maskë të veprojë për 30 minuta dhe më pas lajeni.

 

Shpërndaje me dikë që mund ti ndihmojë ky informacion!

Leave a Reply