Çfarë i ndodh trupit tuaj kur hani ushqime pikante

Ju mund të humbni peshë.

Yes, You Can Lose Weight Running. How I lost 65 pounds by outrunning my… | by Kate Salina | Runner's Life | Medium

Të hash ushqim pikant është një mënyrë e thjeshtë për të djegur dhjamë shtesë. Asgjë nuk mund të zëvendësojë ushtrimet dhe një dietë të shëndetshme, por kapsinoidet që gjenden tek specat nuk mund të dëmtojnë. Ata janë të njohur për rritjen e shpenzimeve të energjisë dhe uljen e dhjamit në trup.

 

 Toleranca juaj për dhimbje do të rritet.

What Happens to Your Body When You Eat Spicy Food

Është e vështirë të besohet, pasi ngrënia e ushqimit pikant është e dhimbshme në vetvete për disa njerëz. Sidoqoftë, specialistët sugjerojnë që kapsaicina mund të synojë një substancë të veçantë në trurin tonë që është përgjegjëse për ndjenjat e dhimbshme. Ai mashtron trurin tonë duke injoruar dhimbjen, një bonus i mirë për ata që nuk kanë frikë nga gjërat pikante.

 

Sistemi juaj imunitar do të përmirësohet.

What Happens to Your Body When You Eat Spicy Food

Ndërsa shijoni ushqim të nxehtë, trupi juaj pasurohet me antioksidantë. Është veçanërisht e dobishme gjatë sezonit të gripit, pasi antioksidantët na mbrojnë nga mikrobet që sulmojnë trupat tanë. Nëse tashmë ndiheni nën mot, gatuajini diçka me spec djegës, për të mbajtur të fortë imunitetin tuaj.

 

Ka një shans që të jetoni më gjatë.

13 Habits Linked to a Long Life (Backed by Science)

Një studim thotë se “Ata që hëngrën ushqim të nxehtë 6-7 ditë në javë kishin një normë vdekshmërie 14% më të ulët.” Studimi vëzhgoi adhuruesit e ushqimeve pikante pavarësisht nga faktorë të tjerë të rrezikut, kështu që ushqimi pikant nuk do të ndihmojë ata që kanë një mënyrë jetese jo të shëndetshme.

 

 Konsumi juaj i sheqerit do të ulet.

8 simple steps to reduce your sugar intake | Second Nature Guides

Nuk është më një sekret që sheqeri është i tmerrshëm për shëndetin tuaj, por prerja e sasisë së tij nuk është e lehtë. Ekspertët thonë se shtimi i pjatave pikante në menunë tuaj herë pas here mund të ndihmojë për të luftuar dëshirat për sheqer. Është e ngjashme me pirjen e një gote me lëng portokalli pasi të keni larë dhëmbët , ne zakonisht nuk duam asgjë të ëmbël.

Gjuha juaj do të vuajë.

What Happens to Your Body When You Eat Spicy Food

Gjuha juaj do të jetë e para që do të ndiejë pasojat negative të dëshirave tuaja për ushqim djegës. Gjuha juaj do të ndiejë një ndjesi përvëluese dhe kjo nuk është vetëm një ndjenjë, por do të jetë një djegie aktuale. Për shkak të saj, ju nuk do të jeni në gjendje të shijoni aq shumë aromë si më parë, por mos u shqetësoni, kjo është vetëm e përkohshme. Receptorët tuaj të shijes do të rikuperohen, përveç nëse hani shumë ushqime pikante në baza ditore për një kohë të gjatë.

 

 Mund të shkaktojë një reaksion alergjik.

What Happens to Your Body When You Eat Spicy Food

Disa njerëz thonë se përjetojnë një fytyrë të ënjtur dhe kruajtje në mëngjes pasi kanë ngrënë një darkë pikante. Kjo mund të ndodhë sepse specat ka të ngjarë të shkaktojnë alergji. Për disa njerëz, ky reagim është vetëm reagimi natyror i trupit ndaj erëzave. Për të kuptuar pse ndodhi dhe si ta parandalojmë, mund të jetë e nevojshme të vizitoni një mjek.

 

 Problemet e stomakut tuaj mund të përkeqësohen.

What Happens to Your Body When You Eat Spicy Food

Nëse keni një stomak të ndjeshëm, ngrënia e ushqimit pikant është një ide e keqe. Së pari, mund t’ju ​​japë diarre. Arsyeja pse është kapsaicina, e cila ka efekte pozitive në trup, por në përgjithësi, është irrituese për ne. Për më tepër, mund të shkaktojë gastrit të përkohshëm, ose nëse tashmë keni probleme me stomakun, ato ka të ngjarë të përkeqësohet.

 

Mund të rrisë urthin.

What Happens to Your Body When You Eat Spicy Food

Specat përfshijnë një kombinim të acideve dhe kur konsumojmë shumë prej tyre, muret e stomakut tonë fillojnë të digjen. Kjo gjendje mund të përkeqësohet dhe të bëhet kronike në planin afatgjatë. Pra, nuk është në interesin tuaj më të mirë të përdorni shumë ushqime të mbushura me djegës. Nëse tashmë po përjetoni urth, provoni të pini qumësht, ose ftohni djegien me pak akullore.

 

A jeni adhurues i ushqimit djegës? Cili ishte produkti më pikantë që keni provuar ndonjëherë?Shpërndaje me dikë që mund ti ndihmojë ky informacion!

Leave a Reply