7 gjëra të vogla që do të shpejtojnë humbjen tuaj të peshës

Ndizni një qiri

1-lighting-a-candle | 24Life

Imagjinoni një qiri me aromë vanilje. Tingëllon e ëmbël, apo jo? Vanilja është e famshme si një aromë në akullore dhe pjekje, gjëra që vështirë se lidhen me humbjen e peshës. Por siç rezulton, kur kalojmë shumë kohë rreth një ere të shijshme, ajo na ndërpret oreksin. Vanilja në mënyrë specifike vret dëshirën për ëmbëlsira, veçanërisht çokollatën. Pra, mbushja e shtëpisë tuaj me aromën e vaniljes është një mënyrë e mirë për të mbajtur larg dëshirat.

 

Hani fruta dhe perime të pa qëruara

Should You Peel Your Fruits and Vegetables?

Nuk ka dyshim se ngrënia e frutave dhe perimeve bën mrekulli për shëndetin tuaj. Por ato janë edhe më të dobishme kur konsumohen me një lëvozhgë. Ato janë të mbushura me antioksidantë dhe fibra, të cilat ndihmojnë në uljen e urisë dhe ju mbajnë të ndjeheni të ngopur për më gjatë. Bakteret e mira që jetojnë në mikroflorën e stomakut tonë ushqehen gjithashtu me fibra dhe prodhojnë acide yndyrore, duke rritur ndjenjat e ngopjes.Dhe si një bonus, ngrënia e lëvoreve mund të ndihmojë në parandalimin e disa sëmundjeve të keqe, si kanceri dhe Alzheimeri.

 

Vendosni një pasqyrë ku hani

8 Little Habits That Will Speed Up Your Weight Loss Battle

Duke parë veten duke ngrënë ndikon në mënyrë dramatike sa hamë, tregon një studim. Ky studim përfshiu 185 studentë, gjysma po hanin tortë me çokollatë, gjysma tjetër një sallatë frutash. Studentët që duhej të hanin tortë para pasqyrës nuk e shijuan aspak veten, ndryshe nga studentët që hanin sallatë. Me sa duket, ne nuk e pëlqejmë imazhin vizual të ngrënies së tepërt ose të ngrënies jo të shëndetshëm, kështu që në këtë mënyrë ka më pak të ngjarë të kënaqemi.

Mbane qëndrimin e drejtë

8 Little Habits That Will Speed Up Your Weight Loss Battle

Ka shumë arsye të mira për të përmirësuar sjelljen tuaj. Kjo ju bën të dukeni më të dobët dhe më të gjatë, dhe gjithashtu forcon muskujt e barkut. Kjo mund t’ju ndihmojë të përmirësoni nivelet e energjisë tuaj dhe të heqni qafe lodhjen e shkaktuar nga dieta.

Merrni vitaminën D

8 Little Habits That Will Speed Up Your Weight Loss Battle

Vitamina D jo vetëm që ndihmon për të mbështetur sistemin tuaj imunitar dhe për të forcuar kockat dhe dhëmbët tuaj, por gjithashtu ndikon në dhjamin e trupit tuaj. Pavarësisht nëse shtyp formimin dhe grumbullimin e qelizave dhjamore ose prodhon serotonin që ndihmon për të kontrolluar oreksin, vitamina D e kryen punën. Pra, përpiquni të shikoni më shumë për vezët, kërpudhat dhe peshqit që janë të ngarkuar me këtë vitaminë.

 

Vishni taket

8 Little Habits That Will Speed Up Your Weight Loss Battle

Besoni apo jo, veshja e takave të larta u jep këmbëve dhe shtyllës kurrizore një “ditë-këmbë” të plotë. Ato ju detyrojnë që jut ë mbani shpinën drejtë (kjo në vetvete është një ushtrim!) Dhe të ndihmojë në formësimin e muskujve të viçit, duke përmirësuar tonin dhe forcën e tyre. Pra, veprimi i thjeshtë i të ecurit në këto ka pjesën e duhur të djegies së kalorive ditore. Kini kujdes për rreziqet shëndetësore që vijnë nga veshja e vazhdueshme e takave të larta.

 

 

Hani më shumë  erëza pikante

Ingredients 101: Buying, Grinding, & Tempering Spices « Food Hacks ::  WonderHowTo

Ushqimi pikant mund të jetë një ndihmë e madhe në uljen e oreksit dhe rritjen e shpenzimeve të energjisë. Për shembull, piperi i zi parandalon formimin e qelizave dhjamore, xhenxhefili dhe kanella kontrollojnë nivelet e sheqerit në gjak, shafran i Indisë djegë yndyrën. Dhe le të mos përmendim as aromat mahnitëse që ato sjellin në ushqimin tuaj!

 

Cilat janë metodat tuaja të humbjes së peshës?Shpërndaje me dikë që mund ti ndihmojë ky informacion!