12 vendet e çuditshme që duken si një portë e hapur për botën nëntokësore

1.Portat e Ferrit (Darvaza), Turkmenistan

Ky krater gazi është krijuar nga njerëzit. Quhet “Portat e Ferrit” dhe ka kaluar gati gjysmë shekulli që kur zjarri që u ndez në 1971. Kishte një shembje toke dhe shpimet e gazit natyror filluan të dilnin. Për të mos dëmtuar vendasit, ajo u ndez duke supozuar se do të ndalonte të digjej brenda një dite ose 2.Diametri i vrimës është pothuajse 200 ft, ndërsa thellësia e saj është rreth 65 ft.

 

  1. Pusi i Shën Patrikut, Orvieto, Itali

Pavarësisht nga pamja e tij e keqe, ky pus u ndërtua me qëllime fisnike  për të furnizuar qytetin me ujë gjatë rrethimit. Për më tepër, ajo u krijua nën patronazhin e kishës. Ndërtimi filloi në 1527 sepse atëherë Papa Klementi VII u vendos në Orvieto pas thesit të Romës. Në rast të një rrethimi, uji u transportua përmes këtij pusi me mushka në kështjellën Albornoz.

 

  1. Krateri i malit Yasur, ishulli Vanuatu

Yasur është një vullkan aktiv në ishullin Vanuatu. Shpërthimi i tij i fundit u zhvillua në vitin 2017 dhe fiset që jetojnë në ishull besojnë se ekziston një perëndi e lashtë në kraterin e këtij vullkani që mund të tërbohet nëse e shqetësojnë atë. Kjo është arsyeja pse janë vetëm pleqtë dhe shamanët që mund të ngjiten në vullkan.

 

  1. Vrima e madhe në Kimberley, Afrika e Jugut

“Big Hole” është një minierë e madhe joaktive në qytetin Kimberley. Është e vështirë të imagjinohet, por në ndjekje të diamanteve, njerëzit arritën të gërmojnë këtë vrimë pa përdorur ndonjë pajisje.

Përpjekjet e tyre sollën sukses sepse këtu ishte minuar diamanti i famshëm De Beers, me peshë 428.5 karat. Kjo i dha emrin markës legjendare të argjendarisë.

 

  1. Vrima e Madhe Blu

Një gropë gjigande detare me një diametër prej 1.000 metrash dhe një thellësi prej gati 400 metrash u formua natyrshëm. Ky destinacion tërheq zhytës të pasionuar për shkak të misterit të tij, por shumë prej tyre humbin jetën këtu. Vrima madje ka emrin jozyrtar  “varrezat e zhytësit”. Fakti është se kjo thellësi është e përshtatshme vetëm për zhytësit me përvojë, por shumë të sapoardhur, të cilët nuk janë gjithmonë në gjendje të vlerësojnë aftësitë e tyre në mënyrë korrekte, vijnë këtu dhe nganjëherë jeta e tyre merr fund të trishtueshëm.

 

  1. Kulla e Përmbysur e Masonëve, Portugali

Ka qenë një pus misterioz i ndërtuar në fillim të shekullit të kaluar në Sintra, një qytet në Portugali. Shërben si kalim nga errësira në dritë. Shkalla spirale që rrethon pusin simbolizon kalimin e qarqeve të parajsës ose të ferrit, në varësi të drejtimit që po shkoni. Disa kohë më parë, këtu në Pusin e Inicimit, muratorët kryenin ritet e fillimit. Thellësia e ndërtimit është mbresëlënëse një ndërtesë 10katëshe mund të futet në të.

 

  1. Vrima e ndërtuar nga vetë njeriu, Kalifornia e Veriut

Vrima më e madhe e bërë nga njeriu ndodhet në Shtetet e Bashkuara në Kaliforninë Veriore.

Rrjedhja e derdhur është jashtëzakonisht mbresëlënëse plotë tonë ujë rrëzohen  nëpër të në vetëm sekonda. Ky ndërtim është ndërtuar 50 vjet më parë dhe ende shkakton ndjenja të forta tek turistët nga e gjithë bota.

 

  1. Er Wang Dong, Kinë

Në Kinë, një grup turistësh zbuluan aksidentalisht një sistem shpellash kaq të mëdha, sa ata kanë ekosistemin e tyre. Ju madje mund të zhyteni në mjegull ose të shikoni se si krijohen re brenda shpellës.

Lumenjtë dhe liqenet nëntokësore në këtë sistem shpellash janë të banuara nga gjallesa që nuk gjenden askund tjetër në planet. Këtu mund të shihni peshq albino pa sy ata nuk kanë nevojë për ngjyrë ose shikim pasi jetojnë në errësirë ​​totale.

 

  1. Eisriesenwelt, Austri

Kjo shpellë është e vendosur në një lartësi prej më shumë se 5,000 ft. Emri i saj është përkthyer si “Bota e Gjigandëve të Akullit” nga gjermanishtja. Është shpella më e madhe e akullit në botë: 26 milje në gjatësi dhe më shumë se 1,300 ft në thellësi, vëllimi i rritjeve të akullit është më shumë se 1 milion metra kub.

Më herët turistëve iu desh të ecnin përgjatë 5,000 ft për të arritur në shpellë, sot një teleferik i veçantë mund t’ju çojë atje në vetëm disa minuta.

 

  1. Gropa e zhytjes së qytetit Guatemala

12 Places on Planet Earth That Look Like a Portal to the Underworld

Kjo gropë uji u krijua natyrshëm jo shumë kohë më parë. Më 1 qershor 2010, një fabrikë 3 katëshe, së bashku me një shtëpi që qëndronte pranë saj, u shemb nën tokë në një nga rrethet e Guatemalës mu në mes të ditës. Në vend të saj u shfaq një vrimë e madhe.

 

11.Cerro Sarisariñama, Venezuelë

Ka shumë tepuse (male me majë të sheshtë që janë pjesë e mbetjeve të një pllaje antike dhe janë të izoluara nga pjesa tjetër e botës) të vendosura brenda territorit të Venezuelës. Qindra vjet më parë u krijuan gropa të mëdha. Më të mëdhatë janë të vendosura në malin Sarisariñama në shtetin venezuelian të Bolívar.

Ekziston një ekosistem i veçantë i gjallë në fund të atyre vrimave, i cili është i izoluar nga pjesa tjetër e botës. Brenda tij ka edhe pemë të mëdha. Tingëllon si një botë e vërtetë!

 

  1. Shpellat e Akullit Mutnovsky, Rusi

Vullkani Mutnovsky, ku shkencëtarët kanë zbuluar një shpellë akulli, ndodhet në Gadishullin Kamchatka në Rusi. Vullkani dhe shpella e akullit janë plotësisht në rregull që jetojnë pranë njëri-tjetrit.

Për fat të keq, akullnajat janë shkrirë në mënyrë aktive kohët e fundit dhe shtresa e sipërme e shpellës është bërë shumë e hollë. Por është sfondi për disa fotografi fantastike shumëngjyrëshe në harqet e saj.

 

A jeni frymëzuar apo frikësuar nga këto peizazhe jo-tokësore? Dëshironi të bëni një udhëtim në bërthamën e Tokës? Ne do të ishim të lumtur të dëgjonim nga ju.