6 mënyra për t’u ushqyer shëndetshëm me përpjekje minimale

Përdorni fasule të bardha në smoothin tuaj të rradhës.

8 Unobvious Ways to Eat Healthier With Minimal Effort

“Fasule” dhe “smoothie” janë 2 fjalë që rrallë i bashkoni në të njëjtën fjali. Sidoqoftë, siç rezulton, kjo është një ide e paçmuar dhe rezulton në një shije madhështore. Fasulet e bardha janë përgjigjja këtu. Ata janë njohur si një burim i jashtëzakonshëm i proteinave, kështu që herën tjetër kur do të përzieni fruta të ndryshëm, mos harroni disa nga këto “fasule magjike” për të përmirësuar trupin tuaj në një mënyrë të thjeshtë.

 

 Përzieni gjalpin e kikirikut me një tufë farash të ndryshme.

8 Unobvious Ways to Eat Healthier With Minimal Effort

Konsumimi i një mëngjesi që ju mbush dhe ju mban të kënaqur në një mënyrë të shëndetshme mund të jetë e vështirë, por ne  kemi gjetur një mënyrë për ta ndriçuar mëngjesin tuaj. Merrni kavanozin tuaj të zakonshëm me gjalpë  dhe përzieni atë me të gjitha llojet e farave. Ushqimi juaj i ardhshëm për bukën e kikirikut do të jetë po aq i shijshëm sa gjithmonë, por tani i mbushur me elementë ushqyes, vitamina dhe proteina në një mënyrë të thjeshtë.

 

 Pjerrni çajin tuaj bimor me një kapak mbi të.

8 Unobvious Ways to Eat Healthier With Minimal Effort

Mbulimi i çajit tuaj ndërsa është i pjerrët është shumë i rëndësishëm për çajrat bimorë për shkak të vajrave thelbësorë që përmban. Nëse e mbani kupën tuaj pa kapak, atëherë vajrat esencialë do të avullojnë në ajër dhe do të shpërndahen. Kur kjo të ndodhë, ju humbni shumë veti të dobishme të bimëve.

 

 Kënaquni me farat e shalqirit.

8 Unobvious Ways to Eat Healthier With Minimal Effort

Është gjithmonë kënaqësi të rostiçoni një copë të madhe shalqini direkt nga lëvorja, por një nga gjërat më të mira për këtë është se mund të mbushë trupin tuaj me proteina në të njëjtën kohë. Farat e shalqinit përmbajnë më shumë se 30g proteina në një filxhan dhe janë të pasura me fibra. Mund t’i hani menjëherë ose t’i ruani për më vonë dhe t’i shtoni në smoothiet tuaja të preferuara.

 

 Gatuani karrotat të plota.

8 Unobvious Ways to Eat Healthier With Minimal Effort

Karrotat janë të mbushura me beta karotinë, fibra, vitaminë K1, kalium dhe antioksidantë. Ata janë krokante, të shijshëm dhe shumë ushqyes. Për më tepër, a janë antioksidantët e tyre karotene që kanë lidhje me një rrezik të zvogëluar të kancerit. Kur gatuhen të plota, karotat kanë 25% më shumë falcarinol, një përbërës që lufton kancerin, sesa karotat që janë copëtuar më parë.

Gatuajini drithërat në çaj jeshil.

8 Unobvious Ways to Eat Healthier With Minimal Effort

Orizi dhe drithërat e tjerë janë të mirë kur gatuhen në ujë, por ne kemi një mundësi edhe më të ndritshme për ju. Këtu është një mënyrë e thjeshtë dhe inovative për të shtuar aromë të pasur dhe për t’i bërë ato edhe më të shëndetshme. Gatimi me çaj jeshil do të përmirësojë kokrrat tuaja me shumë antioksidantë, do të përmirësojë vigjilencën mendore, lehtëson simptomat e tretjes dhe do të nxisë humbjen e peshës. Për shkak të kësaj, mund të jetë një nga mënyrat më të mira për të gatuar drithërat tuaj.

 

Shpërndaje me dikë që mund ti ndihmojë ky informacion!