6 arsye që nuk mund të ndaloni së ngrëni

Etja

 

Nëse kohët e fundit keni ngrënë mirë dhe përsëri jeni të uritur, kujtohuni kur keni pirë për herë të fundit ujë. Pini një gotë dhe prisni për ca kohë. Ndjenja e urisë do të ulet, dhe madje mund të kuptoni se nuk ishte fare uri.

 

Rregulli: Vazhdoni të pini. Opsioni më i mirë është të trajnoni trupin tuaj që të konsumojë shumë ujë në mëngjes dhe gjysmë ore para çdo vakt.

 

Kaloritë boshe

 

“Merr diçka të shijshme”. Këtu vijnë kaloritë boshe. Ushqimet e ëmbla, madje edhe në sasi të vogla, vetëm ngacmojnë oreksin, duke mos e ngopur trupin me lëndë ushqyese të dobishme.

 

Rregulli: Ulni sasinë e karbohidrateve të shpejta dhe përpiquni të hani ushqim të shëndetshëm.

 

 Mungesa e gjumit

 

Me 7-8 orë gjumë të shëndoshë, ndjenja e urisë nuk do t’ju zgjojë gjatë natës. Natën, trupi ynë prodhon hormonin melatonin, i cili është përgjegjës jo vetëm për funksionimin e duhur të organeve tona, por edhe për pamjen tonë.

 

Rregulli: Bie në gjumë para mesnatës për t’u dukur e freskët dhe e bukur.

 

 

Sjellja nën stres

 

Të gjithë ne jemi të ndarë në 2 kategori në lidhje me stresin: ata që nuk mund të shikojnë as ushqimin dhe ata që e dinë se një tortë e shijshme do të ndihmojë në çdo situatë të tmerrshme. Nëse i përkisni grupit të dytë, kjo pikë është për ju.

 

Rregulli kryesor është të mbani mend se stresi nuk është një justifikim për të pushtuar dyqanet e ëmbëlsirave. Telefononi të afërmit tuaj, bisedoni për gjëra të këndshme, bëni një shëtitje në park, shkoni për një stërvitje, lexoni një libër emocionues ose shikoni një shfaqje interesante televizive. Bëni diçka të dobishme në vend që të qani me një kovë akullore. Kjo është ajo që përpiqemi të bëjmë gjithsesi.

 

Ushqime të papërshtatshme

 

Alkooli stimulon oreksin. Prandaj, para një feste me miqtë, kujdesuni paraprakisht për menunë tuaj.

Rregulli: Zgjidhni ushqime të lehta dhe të shëndetshme. Ka hollësi për çdo pije. Për shembull, perimet  e pjekura në skarë do të jenë perfekte për të zbuluar shijen e verës së kuqe.

 

Mungesa e proteinave

Mos harroni të përfshini proteina në dietën tuaj sepse ju ngarkon me gjallëri, energji dhe ndjenjën e ngopjes.

Rregulli: Perimet dhe frutat janë, sigurisht, të mira, por proteina është baza e dietës. Ka kos grek, mish të terur, pulë, vezë dhe shumë produkte të tjera për të mbushur proteina, kështu që nuk ka justifikime.

 

Shpërndaje me dikë që mund ti ndihmojë ky informacion!