Çfarë do të ndodhë me trupin tuaj nëse filloni të pini lëng karrote

 Mund të rrisë metabolizmin tuaj.

9 natural ways to increase your metabolism

Vitaminat B në lëngun e karotës ndihmojnë trupin tuaj të ndajë yndyrnat, proteinat dhe karbohidratet dhe t’i shndërrojë ato në energji. Ajo gjithashtu ka fibra dietike, të cilat mund t’ju ndihmojnë të menaxhoni peshën tuaj dhe të parandaloni mbipeshën.

 

Është mirë për sytë tuaj.

9 Serious Vision Symptoms to Watch Out For | Everyday Health

Vitamina A në lëng karrote është thelbësore për shëndetin e syve. Është e rëndësishme për ngjyrën dhe shikimin në dritë të ulët, dhe mbron sipërfaqen e syrit. Ai gjithashtu zvogëlon rrezikun tuaj për të marrë sëmundje të caktuara të syve, si degjenerimi makular i lidhur me moshën.

 

Mund të forcojë sistemin tuaj imunitar.

3 Ways to Boost Your Immune System Against COVID-19 (Part I)

Karrotat përmbajnë karotenoide. Ata veprojnë si një pararendës i vitaminës A, e cila mund të rrisë sistemin tuaj imunitar. Ai mbështet rritjen dhe shpërndarjen e qelizave T, të cilat janë qeliza të bardha të gjakut që mbrojnë trupin tonë nga infeksioni. Vitamina C e tyre gjithashtu mund të mbështesë sistemin tuaj imunitar. Dhe ndërsa nuk do t’ju ndalojë të merrni një të ftohtë, kjo mund ta bëjë atë të kalojë më shpejt.

 

Mund të zvogëlojë rrezikun e prekjes nga kanceri.

What Will Hapen to Your Body If You Start Drinking Carrot Juice

Karrotat përmbajnë lëndë ushqyese që kanë një efekt antioksidant, të cilat mund të ulin rrezikun e prekjes nga kanceri. Kjo do të thotë se ato neutralizojnë radikalet e lira, të cilat mund të dëmtojnë qelizat tuaja, dhe madje edhe të dëmtojnë ADN-në tuaj. Fibrat dietike në karota gjithashtu mund të ndihmojnë në parandalimin e disa llojeve të kancerit.

 

 Është e shëndetshme për lëkurën tuaj.

16 Best Face Oils for All Skin Types - How to Use Facial Oils

Vitaminat C, E dhe K, të cilat janë të pranishme në lëngun e karotës, mund të promovojnë shëndetin e lëkurës. Vitamina C, përveç që është një antioksidant, gjithashtu mund të bëjë që kremi i diellit të funksionojë në mënyrë më efektive. Për më tepër, ka një efekt anti-plakje, sepse ndihmon në prodhimin e kolagjenit, shërimin e lëkurës së dëmtuar dhe parandalimin e rrudhave. Vitamina E gjithashtu mund të mbrojë lëkurën tuaj nga dielli dhe të trajtojë inflamacionin. Vitamina K luan një rol të rëndësishëm në shërimin e plagëve, kështu që mund të ndihmojë me plagët dhe strijat.

 

 Është i shkëlqyeshëm gjatë shtatzënisë.

What Will Hapen to Your Body If You Start Drinking Carrot Juice

Kur jeni shtatzënë, keni nevojë për acid folik, hekur, kalcium, vitamina B, vitaminë A dhe vitaminë C. Lëngu i karotës së papërpunuar është një burim i shkëlqyeshëm i këtyre lëndëve ushqyese. Për shembull, një filxhan tashmë do t’ju ofrojë rreth 10% të sasisë së rekomanduar të kalciumit. Në 100 gram, do të ketë gjithashtu rreth 10% të përmbajtjes së rekomanduar të vitaminës C.

 

Shpërndaje me dikë që mund ti ndihmojë ky informacion!