10 personalitete idetë e të cilëve i bënë milarderë me shumë pak punë

T’i bëni një miliardë dollarë tingëllon sikur do të duhej të punoni tërë jëtën, por disa njerëz arritën një gjë të tillë vetëm për një vit.

Ne kemi bërë një listë të miliarderëve, ku përfshihen pionierë të tregtisë në internet deri tek drejtuesit e hershëm të faqes më të madhe të mediave sociale në planet, dhe shumë prej tyre janë ndër lojtarët më të pasur dhe më me ndikim në botën e biznesit.

1. Jeff Bezos 

Në vitin 1993, bankieri i investimeve Jeff Bezos nisi një dyqan librash online të quajtur Amazon.com. Gjashtë vjet më vonë, në vitin 1999, ai u rrit në listën e miliarderëve me një pasuri prej 10 miliardë dollarësh.

Vlera e tij neto mori një goditje në mes të viteve 2000, por që atëherë është rritur mbi 100 miliardë dollarë, jo vetëm duke e bërë atë personin më të pasur në botë, por personin më të pasur në histori.

2. Mark Zuckerberg

Bashkëthemeluesi dhe CEO i Facebook, Mark Zuckerberg hyri për herë të parë në Listën Botërore të Miliarderëve në vitin 2008, falë zotërimeve të tij të rëndësishme në kompaninë e mediave sociale që ai filloi katër vjet më parë.

Në ditët e sotme, Zuckerberg vlen më shumë se 60 miliardë dollarë.

3. Jerry Yang dhe David Filo

David Filo dhe Jerry Yang bashkë-themeluan Yahoo në 1994. Dy vjet më vonë, ata morën kompaninë e tyre publike, dhe deri në vitin 1998, pionierët e kërkimit të motorëve ishin bërë zyrtarisht miliarderë.

4. Patrick and John Collison 

Vëllezërit Patrick dhe John Collison u bënë miliarderë në 2016, pasi kompania e tyre katërvjeçare Stripe, e cila riorganizon pagesat në internet, vlerësohet në 9 miliardë dollarë.

Vlerësimi bëri që John, 27-vjeçari, më i riu nga dy vëllezërit e motrat, miliarderi më i ri i vetë-prodhuar në botë, një titull që ai mban akoma.

5. Gary Winnick

Në vitin 1997, Gary Winnick krijoi kompaninë e telekomunikacionit Global Crossing, i cili ndihmoi kompanitë si Microsoft dhe AT & T të hynin në kontakt me klientët e tyre aziatikë. Vetëm një vit më vonë, Global Crossing shkoi në publik, dhe vlerësimi i saj masiv fitoi Winick $ 4.5 miliard.

Deri në vitin 2002, Global Crossing kishte falimentuar – edhe pse Winnick kishte shitur shumicën e aksioneve të tij deri atëherë.

6. Bill Gates 

Si personi më i pasur në botë që akoma jeton, pasuria e Bill Gates është e lehtë për t’u përcaktuar. Këtë vit, revista Forbes e vlerëson vlerën neto të pasurisë së themeluesit të Microsoft në 78,9 miliard dollarë. Janë 8 miliardë më shumë se bashkëthemeluesi i ZARA-s, Amancio Ortega, personi i dytë më i pasur në botë.

7. Mark Cuban

Mark Kuban është një nga miliarderët më të famshëm në SHBA, por se si ai zyrtarisht u bashkua me klubin tre-presje nuk është aq i njohur.

Ylli i ardhshëm i “Shark Tank” u bë miliarderi në vitin 1999, kur Yahoo bleu kompaninë e tij të radios Broadcast.com, katër vjet pasi Kubani e themeloi atë. Blerja prej 5.7 miliardë dollarësh shtoi 1,6 miliardë dollarë për vlerën neto të Kubanit, sipas The Wall Street Journal, dhe mbetet blerja më e madhe e Yahoo deri më sot.

8. Jay S. Walker

Jay S. Walker — 1 year

Jay S. Walker mund të mbajë rekordin për ngjitjen më të shpejtë në statusin e miliarderit – ai u bashkua me klubin në vitin 1998, vetëm një vit pasi themeloi Priceline.com.

Ai ra nga lista e miliarderëve një vit më vonë pasi Priceline u martua gjatë bustit të dot-com dhe u largua nga kompania në tetor të vitit 2000. Një vit më vonë, ai shiti aksionet e tij për “vetëm” 426 milionë dollarë.

9. Pierre Omidyar 

Pierre Omidyar lansoi eBay.com në 1995 në moshën 28 vjeçare – pika e parë e shitur në ankand e shitur ishte një tregues i thyer lazer.

Tre vjet më vonë, kompania shkoi publikisht në 18 $ për aksion. Brenda tre muajve, aksionet arritën në $ 300, duke e bërë Omidyar një miliarder.

10. Eduardo Saverin

Saga e Eduardo Saverin, që nga themelimi i Facebook-ut bashkë me Mark Zuckerberg në vitin 2004 për t’u shtrënguar nga kompania një vit më vonë, u dramatizua në filmin “Rrjeti Social”.

Pavarësisht se punonte në Facebook për më pak se një vit, Saverin mbajti një pjesë të pakicës në kompani, e cila u përkthye në më shumë se 1 miliard dollarë deri në 2010. Sot, Saverin ka vlerë më shumë se 9 miliardë dollarë.

©Ndryshe