Disa arsye pse një dozë frike mund të jetë mirë për ne

 

Frika ju ndihmon të humbni peshë.

Why do we have fears? Interview - Storynory

Përjetimi i një frike djeg më shumë kalori sesa kur nuk keni frikë nga asgjë. Ndërsa pulsi ynë fiton shpejtësi, trupi ynë përjeton një rrjedhje adrenaline. Metabolizmi ynë përshpejtohet dhe sheqeri dhe yndyra digjen gjatë procesit. Në një studim, fiziologët në Universitetin e Londrës në Ëestminster zbuluan se kur njerëzit shikonin filma horror, të tillë si The Shining ose The Exorcist, ata digjnin deri në 113 kalori, e cila është e njëjta sasi që do të kishin djegur në një shëtitje gjysmë ore.

 

 Frika rrit sistemin tuaj imunitar.

Në disa hulumtime të kryera nga Universiteti Coventry në Mbretërinë e Bashkuar, pjesëmarrësit panë një lëvizje të tmerrshme. Pastaj studiuesit morën mostra gjaku nga këta njerëz. Rezultatet treguan se një ndjenjë frike bëri që qelizat e tyre të bardha të gjakut të aktivizohen. Këto janë lloji i qelizave që ju ndihmojnë të luftoni sëmundjet dhe të riparoni trupin tuaj. Sa më shumë qeliza të bardha të gjakut, aq më i fortë është sistemi juaj imunitar.

 

 Frika ju jep një ndjenjë fuqizimi dhe motivimi të fortë.

Adrenalina jo vetëm çlirohet kur ndiheni të frikësuar, por edhe kimikate të tjera, të tilla si serotonina. Ndihmon trurin tuaj që të punojë në mënyrë më efikase, kështu që frika në të vërtetë është energji.

Për shembull, nëse jeni vrapues dhe ndiqni të njëjtën rrugë çdo ditë, shpejt mësoheni me të, por kur të gjeni një vend të ri ku do të trembeni pak dhe me të vërtetë duhet të përqendroheni, truri juaj do të fillojë duke punuar në maksimum. Truri ynë dëshiron sfida të reja.

 

 Frika ju lidh me njerëzit e tjerë.

4 Fears That Are Stopping You From Achieving Your Best Life (And How To  Overcome It) | by Jari Roomer | Personal Growth Lab | Medium

Kur ndiheni të frikësuar, lirohet oksitocina, e cila është një hormon që ju ndihmon të ndërtoni marrëdhënie me ata që ju rrethojnë. Të gjithë kemi instinktin e mbijetesës dhe kjo na shtyn të çiftëzohemi me njerëzit e tjerë në mënyrë që të kapërcejmë rrezikun. Një shembull i përsosur i kësaj është kur njerëzit grumbullohen së bashku në divan ndërsa shikojnë një film të frikshëm.

 

Ju jep fokus dhe përqendrim.

Të mendosh për të ardhmen ose diçka të panjohur mund të jetë e mjaftueshme për të të trembur. Nëse ndiheni pak të shqetësuar ose të shqetësuar për këtë, së bashku me adrenalinën, e cila na mban të stresuar, lirohet një tjetër hormon i njohur si norepinefrinë, duke ju mbajtur të përqendruar në vend që të kapni panik. Lejon një mendim më të qartë nën stres, prandaj përdoret në shumë ilaqet kundër depresionit.

Ne jetojmë në një botë me shpërqendrime të vazhdueshme, si shikimi i TV ose shfletimi në internet, dhe pak frikë na ndihmon të jemi plotësisht zgjuar dhe të përqendruar.

 

Frika na ndihmon të shpëtojmë shpejt nga telashet.

How to face your fears on adventures | Adventure.com

Kur kalojmë nëpër një rrugë të ndriçuar dobët natën ose dëgjojmë hapa prapa nesh, nuk kalojmë shumë kohë duke menduar për veprimet tona të ardhshmene fillojmë të ecim më shpejt dhe të përpiqemi të arrijmë më shpejt në destinacionin tonë të sigurt. Frika e detyron trurin të reagojë menjëherë dhe të gjejë një zgjidhje në vend që të kalojë kohë duke hyrë në një analizë të hollësishme të një situate.

 

 Frika na ndihmon të bëjmë një ndryshim pozitiv.

Kur vizitojmë mjekun dhe ata komentojnë në analizën tonë të gjakut, duke thënë se kemi nivele të larta sheqeri dhe rrezikojmë të marrim diabet, ne fillojmë të përjetojmë frikë. Kjo sepse tashmë mund të jemi të vetëdijshëm për dëmin e rëndë që mund të shkaktojë diabeti. Pra, për shkak të kësaj, ne fillojmë të ndjekim urdhërat e mjekut duke konsumuar më pak sheqer dhe duke ndjekur rreptësisht një dietë, duke u larguar nga ajo zonë e rrezikshme. Pa frikë, ky ndryshim pozitiv mund të ketë zgjatur shumë.

 

Shpërndaje me dikë që mund ti ndihmojë ky informacion!