Çfarë mund të ndodhë nëse nuk lani çarçafët tuaj

Ne e kalojmë pjesën më të madhe të jetës sonë (rreth një e treta e saj) duke fjetur. Dhe ndërsa flemë në shtretërit tanë, materialet e mbetura, të tilla si vaji, qelizat e lëkurës dhe papastërtitë, mund të lihen në çarçafët tanë, duke u akumuluar me kalimin e kohës.

Akne dhe lëkura e irrituar

What Can Happen If You Don’t Wash Your Sheets

A keni vërejtur thyerje në lëkurën tuaj? Shanset janë, jastëku juaj është i ndyrë! Përdorimi i përditshëm mund të shkaktojë që lëkura e vdekur, vaji dhe bakteret të ndërtohen dhe të shkaktojnë poret e bllokuara, duke çuar në puçrra. Lëkura juaj gjithashtu mund të skuqet, për shkak të baktereve të pranishme në marimangat Demodex, të cilat janë mete të pranishme në çarçafë dhe jastëkë.

Nëse lëkura juaj duket “e palumtur”, provoni të ndryshoni carcafin e jastëkut tuaj çdo 2 deri në 3 ditë dhe na tregoni se çfarë do të ndodhë.

Alergji të këqija nga marimangat e pluhurit

What Can Happen If You Don’t Wash Your Sheets
A teshtini dhe kruhen sytë gjatë natës? Ju mund të vuani nga alergjitë! Shkaqet e alergjive mund të variojnë nga poleni dhe pluhuri te marimangat aktuale të pluhurit që jetojnë në çarçafët tuaj. Këto marimangat e pluhurit, ndërsa janë mikroskopikë, mund të shkaktojnë raste serioze të alergjive dhe astmës.

Për të shmangur këto alergji, sigurohuni që të lani çarçafët me ujë të nxehtë. Ju madje mund të blini shtratin e frymëmarrjes dhe hipoalergjikisht për të shmangur vuajtjen nga këto simptoma.

Efektet e dëmshme të gjumit me kafshët shtëpiake

What Can Happen If You Don’t Wash Your Sheets

Fjetja me kafshët shtëpiake mund të jetë e lezetshme dhe e rehatshme, por ka disa rreziqe që duhet të keni parasysh. Për shkak se disa kafshë shtëpiake mbajnë këpusha, është e rëndësishme të heqësh qafe këto mete pasi ato mund të shkaktojnë sëmundje Lyme. Leshi i kafshëve shtëpiake mund të tërheqë marimangat e pluhurit për të jetuar në shtratin tuaj.

Nëse vendosni të mbani miqtë tuaj me 4 këmbë në shtratin tuaj, sigurohuni që të lani rregullisht çarçafët dhe gjithmonë të ruani shëndetin dhe higjienën e tyre.

Akne në kokë

What Can Happen If You Don’t Wash Your Sheets

Mbulesat e ngrohta dhe të lagura të jastëkëve mund të jenë një shtëpi e shkëlqyeshme për kërpudhat e njohura si dermatofitet. Këto kërpudha shkaktojnë njolla të kruara të kokës, të njohura ndryshe si krimbi i kokës. Ndërsa mund të kërkoni lehtësisht trajtim nga profesionistë të mjekësisë, parandalimi është thelbësor. Për të zvogëluar shanset për të pasur një ndjesi irrituese në kokën tuaj, sigurohuni që të lani jastëkët dhe mbulesat.

Infektimi i syve

What Can Happen If You Don’t Wash Your Sheets

Nëse keni pasur konjuktivit, i njohur gjithashtu si syri rozë, çarçafët tuaj gjithashtu kompromentohen. Kjo është për shkak të baktereve të pranishme në shtrat, veçanërisht jastëkëve. Nëse ju ose dikush që ndan një shtrat me ju ka pasur një episod të konjuktivitit, lani çarçafët dhe shtratin me ujë të nxehtë për të zvogëluar shanset e ri-infektimit.

Tani që e dini se çfarë ndodh nëse nuk lani çarçafët tuaj, mund të pyesni veten se sa shpesh duhet ta bëni. Për të vrarë mikrobet, përdorni ujë të nxehtë për të larë çarçafët dhe shtratin tuaj. Bëni këtë të paktën një herë në javë dhe duhet të jeni të mirë!