7 gjërat që mund të ndodhin në trupin tuaj nëse filloni të pini lëng turshie

Ndihmon në freskimin e frymëmarrjes.

What can I do about Bad breath(halitosis) | Dentist in Santa Rosa

Era e keqe e gojës shkaktohet nga bakteret në gojën tuaj. Uthulla në lëngun e turshisë është një dezinfektues i fuqishëm dhe vret mikrobet dhe bakteret e dëmshme. Kopra gjithashtu ka veti antibakteriale, dhe në kombinim me uthullën, mund të bëjë që era juaj të marrë erë të mirë.

 

Ndihmon barkun tuaj të mbetet i shëndetshëm.

Your Digestive System: 5 Ways to Support Gut Health | Johns Hopkins Medicine

Kopra dhe uthulla në lëng turshi gjithashtu mund të përfitojnë nga shëndeti juaj i zorrës. Për shkak se uthulla është një ushqim i thartuar, inkurajon rritjen e baktereve të mira në stomakun tuaj dhe është i mirë për sistemin tuaj të tretjes. Kopra është provuar se ndihmon në tretjen e ushqimit dhe ngërçet në stomak.

 

Lehtëson muskujt e lodhur.

7 Things That May Happen to Your Body If You Start Drinking Pickle Juice

Vetëm 1/3 filxhan me lëng turshi është gjithçka që duhet për të qetësuar dhimbjen në muskuj, sipas një studimi. Lëngu i turshisë ndihmon në dhimbjet e muskujve më shpejt sesa pirja e së njëjtës sasi uji. Hulumtimet besojnë se kjo mund të jetë sepse uthulla në lëng turshi mund të ndihmojë në ndalimin e sinjaleve nervore që i bëjnë muskujt të ngërçohen.

 

Ju mban të hidratuar.

7 Things That May Happen to Your Body If You Start Drinking Pickle Juice

Nëse jeni të dehidruar dhe keni ushtruar shumë për një kohë të gjatë, pirja e diçkaje me natrium mund t’ju ​​ndihmojë të rivendosni ekuilibrin e lëngjeve më shpejt. Natriumi është një element thelbësor që ju humbni kur djersitni. Për shkak se lëngu i turshisë përmban shumë natrium, ai mund të ndihmojë trupin tuaj të rikuperohet më shpejt.

 

Mund të ju ndihmojë të humbni peshë.

7 Things That May Happen to Your Body If You Start Drinking Pickle Juice

Studime të shumëfishta konfirmojnë se uthulla përmirëson metabolizmin, djeg dhjamin dhe natyrshëm shtyp oreksin. Gllënjka e lëngut të turshisë mund të jetë një shtesë e vogël në dietën tuaj që mund të bëjë një ndryshim të madh.

 

 Mban nën kontroll nivelin e sheqerit në gjak.

7 Things That May Happen to Your Body If You Start Drinking Pickle Juice

Edhe një sasi e vogël e uthullës para një vakti mund të përfitojë në shëndetin tuaj, sipas një studimi. Ekspertët mjekësorë besojnë se mund të ndihmojë pacientët që vuajnë nga diabeti. Një studim tjetër ka treguar se acidi acetik në uthull ul prodhimin e glukozës në trup.

 

Është e pasur me antioksidantë.

7 Things That May Happen to Your Body If You Start Drinking Pickle Juice

Lëngu i turshisë është i pasur me vitamina C dhe E, 2 elementë kryesorë që ndihmojnë në mbrojtjen e trupit tuaj nga dëmtimi i radikalëve të lirë. Vitaminat C dhe E gjithashtu ndihmojnë në rritjen e sistemit tuaj imunitar në mesin e shumë përfitimeve të tjera që ato i ofrojnë trupit tuaj.

 

A pini lëng turshi? A keni vërejtur se si ndikon tek ju?Shpërndaje me dikë q ëmund ti ndihmojë ky artikull!